Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Duda a Trump diskutovali o Ukrajine, Blízkom východe i NATO – čo to znamená podľa Maríny Gálisovej

.tasr .marína Gálisová .svet

Duda vo štvrtok vyhlásil, že jeho stretnutie s bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom bolo stretnutím priateľov.

Duda a Trump diskutovali o Ukrajine, Blízkom východe i NATO – čo to znamená podľa Maríny Gálisovej SITA/AP Photo/Stefan Jeremiah

bývalý prezident USA Donald Trump absolvoval v stredu v New Yorku súkromné stretnutie s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. Počas spoločnej večere diskutovali o prebiehajúcich vojnách na Ukrajine a na Blízkom východe, ako aj o výdavkoch aliancie NATO, informoval vo štvrtok spravodajský web Politico.

Dva a polhodinová večera sa konala v exprezidentovom byte v Trump Tower, kde sa Donald Trump zdržiava, kým sa v New Yorku koná jeho súdny proces.

Trumpov tím poskytol o stretnutí len málo informácií. Uviedol však, že reč bola aj o Dudovom návrhu, aby členovia NATO zvýšili svoje výdavky na obranu na tri percentá svojho hrubého domáceho produktu. Duda o tom v marci písal aj v článku pre denník Washington Post. Tvrdil v ňom, že „ruské imperiálne ambície a agresívny revizionizmus tlačia Moskvu k priamej konfrontácii s alianciou NATO“ a že aliancia NATO musí byť pripravená postaviť sa tejto hrozbe.

Trump sa odmietol zaviazať k ochrane NATO, pričom avizoval, že svoju podporu podmieni tým, či členské štáty aliancie vynaložia na obranu aspoň dve percentá svojho hrubého domáceho produktu.

Duda vo štvrtok vyhlásil, že jeho stretnutie s bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom bolo stretnutím priateľov. TASR informuje na základe agentúry PAP.

„Bolo to priateľské stretnutie v príjemnej atmosfére,“ povedal Duda po večeri. Tesne pred stretnutím Trump uviedol, že jeho vzťah s poľským prezidentom je osobný, pričom spomenul ich spoluprácu z čias, keď bol v Bielom dome. „Robí fantastickú prácu. Ľudia v Poľsku ho milujú, naozaj ho milujú,“ dodal.

.vysvetlenie Maríny Gálisovej:

Na stretávanie Andrzeja Dudu s Donaldom Trumpom sa dá pozrieť z dvoch uhlov pohľadu. Na jednej strane Duda potvrdzuje, ako blízko má k populistom – okrem svojej domovskej strany PiS je samozrejme naklonený aj populistickému krídlu americkej Republikánskej strany a Trumpovi je ochotný lichotiť do roztrhania tela. 

Ale je tu aj druhá strana – dôležitá. Andrzej Duda si tak ako absolútna väčšina Poliakov uvedomuje, aké nebezpečné je Rusko, vie, že bezpečnosť Poľska môže zaručiť jedine NATO a že NATO je funkčné, len ak v ňom ako líderská sila fungujú Američania. Takže je úplne jasné, že spomedzi všemožných populistov, ktorí chodia Trumpovi lichotiť, je práve Andrzej Duda tým, ktorý môže mať na Trumpa dobrý vplyv. 

Nepopulistov Trump počúvať nebude, Andrzej Duda má aspoň šancu, že Trumpovi nasadí do hlavy pár rozumných myšlienok ohľadne Ruska, Ukrajiny a Severoatlantickej aliancie.  Ale zase nekazme si pravdu optimizmom. Vplyv každej rozumnej myšlienky na Donalda Trumpa je silne limitovaný jeho egom. Azda by pomohlo, keby sa tie rozumné myšlienky podarilo Dudovi implantovať do Trumpovho uvažovania tak, že Trump by po čase nadobudol dojem, že na ne prišiel sám. 

Večera s Dudom bola zatiaľ poslednou zo série diskusií, ktoré Trump v posledných mesiacoch vedie so svetovými lídrami. Doteraz sa stretol so saudskoarabským korunným princom Muhammadom bin Salmánom, obedoval s britským ministrom zahraničných vecí Davidom Cameronom a rokoval i s argentínskym prezidentom Javierom Mileim či maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

Duda v posledných mesiacoch vyvíja tlak na administratívu Trumpovho nástupcu v Bielom dome Joea Bidena, aby USA poskytli viac pomoci bojujúcej Ukrajine, s ktorou má Poľsko spoločnú hranicu. Táto pozícia Dudu potenciálne stavia do konfliktu s Trumpom, ktorý nápad ruského prezidenta Vladimira Putina podniknúť inváziu na Ukrajinu označil za „geniálny“ a „dôvtipný“. 

Duda a poľský premiér Donald Tusk sa v marci vo Washingtone stretli s Bidenom, aby lobovali za dodávky zbraní a schválenie balíka pomoci pre Ukrajinu americkým Kongresom.

Duda sa v marci stretol aj s predsedom Snemovne reprezentantov Mikeom Johnsonom, ktorý teraz presadzuje alternatívny balík štyroch návrhov zákonov. Tri z nich predpokladajú pomoc vo výške 60,8 miliardy dolárov pre Ukrajinu; 26,4 miliardy dolárov pre Izrael a 8,1 miliardy pre spojencov USA v indicko-pacifickom regióne vrátane Taiwanu. Štvrtý návrh sa zameriava na riešenie ďalších priorít americkej zahraničnej politiky.

Biden podporuje tento Johnsonov plán. Trump sa v piatok vyjadril, že pomoc Ukrajine by mohla byť skôr vo forme pôžičky ako daru, dodal Politico.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite