Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Orbán: Trumpovo znovuzvolenie je jediná šanca na ukončenie vojny na Ukrajine — čo to znamená podľa Martina Mojžiša

.sita .martin Mojžiš .svet

Maďarský premiér je presvedčený, že ak by bol Trump v úrade, keď sa vojna na Ukrajine začala, tak by teraz žiadna vojna nebola.

Orbán: Trumpovo znovuzvolenie je jediná šanca na ukončenie vojny na Ukrajine — čo to znamená podľa Martina Mojžiša SITA/AP Photo/Khalil Hamra

návrat bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu je podľa maďarského premiéra Viktora Orbána „jedinou vážnou šancou“ na ukončenie vojny na Ukrajine. Na diplomatickom fóre v Turecku predseda maďarskej vlády tiež naznačil, že znovuzvolenie Trumpa by mohlo pomôcť skončiť konflikt v Pásme Gazy.

„Jediná vážna šanca na mier je, ak sa dokáže vrátiť a urobiť mier. Inak bude vojna medzi Ukrajinou a Ruskom dlhá,“ povedal Orbán fóru. Trumpov návrat je podľa neho „predpokladom silného a rýchleho mieru na európskom kontinente“. Maďarský premiér je tiež presvedčený, že ak by bol Trump v úrade, keď sa vojna na Ukrajine začala, tak by teraz žiadna vojna nebola.

Trump tiež podľa Orbána chápe vojnu medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy. „Urobil niečo, čo vyvolalo určitú nádej," povedal odkazujúc na Abrahámove dohody z roku 2020 o normalizácii vzťahov medzi Izraelom a štátmi v Perzskom zálive.

.vysvetlenie Martina Mojžiša:

Orbán má v podstate pravdu, Trump je naozaj schopný to všetko urobiť. Presnejšie povedané, je schopný nerobiť nič, čoho dôsledkom by bolo presne to zničenie Ukrajiny, ktoré Orbán nazýva mierom. S perspektívou takéhoto mieru aj v ďalších európskych krajinách. 

Čo sa týka konfliktu v Gaze, cieľom šialeného teroristického útoku Hamasu bolo s najväčšou pravdepodobnosťou práve narušenie postupujúceho zlepšovania vzťahov Izraela s niektorými arabskými štátmi, ktorého súčasťou boli aj spomínané dohody z roku 2020. To „niečo, čo vyvolalo určitú nádej“ Hamas torpédoval a bude torpédovať, kým bude existovať. 

Nečinnosť USA na Blízkom východe by naozaj znamenala možnosť mieru – v podobe zničenia Izraela, čiže dokončenia holokaustu. A hoci u Trumpa sa s ničím nedá počítať s úplnou istotou, Orbánove slová treba brať vážne. Len v nich treba zmeniť jedno znamienko. Nádej nespočíva v zvolení Trumpa, ale v jeho nezvolení.

Orbán a Trump sú dlhodobí spojenci. Niekdajší americký prezident pravidelne chváli predsedu maďarskej vlády vo svojich prejavoch počas kampane a Orbán mu napríklad vyjadril podporu počas jeho súdnych sporov. Politici sa na budúci týždeň stretnú v Trumpovom sídle Mar-a-Lago na Floride.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite