Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Rusko: Navaľného matke vydali telo zosnulého politika - čo to znamená podľa Maríny Gálisovej

.tasr .marína Gálisová .svet

Navaľnyj zomrel v piatok 16. februára v odľahlej trestaneckej kolónii za polárnym kruhom.

Rusko: Navaľného matke vydali telo zosnulého politika - čo to znamená podľa Maríny Gálisovej sita/Navalny Team via AP

Ruské úrady odovzdali telo zosnulého kritika Kremľa Alexeja Navaľného jeho matke. Oznámila to v sobotu Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová. Príbuzní a podporovatelia opozičného lídra žiadali už niekoľko dní ruské vedenie o vydanie tela, aby ho moli dôstojne pochovať. TASR informáciu prevzala od agentúr DPA a AFP.

Navaľnyj zomrel podľa ruskej väzenskej služby v piatok 16. februára v odľahlej trestaneckej kolónii za polárnym kruhom. Jeho matke Ľudmile Navaľnej, ktorá na ďaleký sever odcestovala spolu s advokátom ešte uplynulý víkend, umožnili vidieť synovo telo až v stredu večer. Vydali jej úmrtný list, ale nie telo na pochovanie. Oboznámili ju tiež s lekárskou správou, podľa ktorej zomrel prirodzenou smrťou.

„Alexejovo telo odovzdali jeho matke. Ďakujeme všetkým, ktorí to spolu s nami požadovali,“ napísala Jarmyšová v sobotu na sociálnej sieti.

Správu potvrdil s rovnakým poďakovaním aj riaditeľ Navaľného nadácie Fond boja proti korupcii (FBK) Ivan Ždanov, informovala tlačová agentúra AP.

Vdova po politikovi Julija Navaľná predtým obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina, že znevažuje kresťanstvo, keď sa snaží Navaľného matku prinútiť, aby súhlasila s tajným pohrebom.

Jarmyšová uviedla, že plány na pohreb stále nie sú jasné. „Ľudmila Ivanovna je stále v Salecharde. Pohreb sa ešte neuskutočnil. Nevieme, či úrady zabránia tomu, aby sa konal tak, ako si to želá rodina a ako si to Alexej zaslúži,“ doplnila.

vysvetlenie Maríny Gálisovej:

Putin sa Alexeja Navaľného bál, kým ten ešte žil, a bojí sa ho aj po smrti. Preto robil tie obštrukcie s odovzdaním jeho tela, preto kládol tie požiadavky, aby bol Navaľného pohreb neverejný. Putin sa možno bojí a možno nebojí nezávislej analýzy tela - oficiálnemu tvrdeniu o prirodzenej smrti Navaľného aj tak nik neuverí. Ale Putin sa jednoznačne bojí Navaľného pohrebu - možnej rozbušky väčších protestov. Z dejín tento kágebák zrejme vie, že konsolidovaná a mocensky pevná diktatúra nemusí padnúť po pohrebe mučeníka. Príkladov je veľa, jeden za všetky: pohreb Jana Palacha privolal davy smútiacich, ale režim nepovalil. Ale diktatúra, ktorá nie je pevná a mocensky konsolidovaná, niekedy padne už pri správe o mučeníckej smrti. Opäť, príkladov je dosť, za všetky tento: správa o smrti študenta 17. novembra 1989 na Národní tříde, napokon vyvrátená, povalila komunistický režim v ČSSR - lebo už bol zvnútra nahlodaný. Ak sa Putin bojí Navaľného pohrebu, tak otázka, čo to vypovedá o pevnosti jeho režimu, môže mať celkom zaujímavú odpoveď.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite