Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.stredná Európa Milana Niča: Čo ukázala Mníchovská konferencia?

.milan Nič .stĺpčeky .európa

O konečnom výsledku vojny na Ukrajine môže rozhodnúť už niekoľko najbližších mesiacov. Aj o tom sa hovorilo na Mníchovskej konferencii. Na nej sme nevyužili príležitosť, keď chýbalo naše politické zastúpenie.

.stredná Európa Milana Niča: Čo ukázala Mníchovská konferencia? ARCHÍV AUTORA

od piatku 17. februára do nedele 19. februára prebehlo veľmi významné podujatie: Mníchovská bezpečnostná konferencia. O čom sa na nej hovorilo? 

Tohtoročná Mníchovská bezpečnostná konferencia bola významná najmä tým, že ponúkla priestor na vyhodnotenie spoločného postupu Západu rok po začiatku ruskej invázie Ukrajiny a ďalšiu perspektívu. V zákulisí panovala zhoda, že hoci sa vojna zrejme v tomto roku neskončí, aj tak jej vývoj do leta výrazne predurčí celkový výsledok. Zazneli obavy, dokedy Ukrajina vydrží finančne, materiálne aj vojensky – pretože pri bojoch okolo Bachmutu a pri zadržiavaní ruskej ofenzívy zomiera príliš veľa ukrajinských vojakov, a to najmä tých profesionálnych a najskúsenejších. 

Takisto zaznel apel na spojencov, že dodávky zbraní a munície pre Ukrajinu, ktoré prebehnú v najbližších týždňoch, sú omnoho dôležitejšie ako tie, ktoré sa môžu uskutočniť povedzme o pol roka. V tomto kontexte sa konečne blysol nemecký kancelár Scholz: hoci mu dlho trvalo, kým urobil rozhodnutie ohľadne tankov Leopard, teraz vyzýval európskych spojencov, aby sa k pripraveným dodávkam z Nemecka čo najskôr pripojili.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite