Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Komentár Jána Oravca: Úspech a dve krivky

.ján Oravec .stĺpčeky .iný pohľad

Ekonómovia majú radi krivky. A veľmi radi ich kreslia do grafov. Majú na to dobrý dôvod – je to totiž účinný spôsob, ako bez slov a výstižne znázorniť podstatné súvislosti.

Komentár Jána Oravca: Úspech a dve krivky

jeden z najvýstižnejších grafov poslednej doby zobrazuje všetko podstatné, čo sa deje od vypuknutia koronakrízy. A to len pomocou dvoch kriviek. Jedna má tvar kopca, ktorý sa najprv dvíha, a potom klesá. Rozpráva príbeh pandémie. Druhá je akoby jej zrkadlovým obrazom. Má tvar „doliny, po prudkom prepade a dosiahnutí dna sa postupne dvíha. Tá nám tlmočí príbeh ekonomiky v dôsledku pandémie.

Všetky vlády sústreďujú energiu na boj proti týmto dvom krivkám. Presnejšie, hľadajú najúčinnejšie spôsoby, ako krivky „vyhladiť“ – krivku pandémie stlačiť smerom dolu, a krivku ekonomického prepadu vytiahnuť hore. Úspech tohto boja rozhodne na dlhé roky dopredu, ktoré krajiny budú mať predpoklady byť úspešné. Ak by sme urobili prieskum, v ktorom by sme sa opýtali, do ktorej skupiny patríme my, náš sklon ku kritickému vnímaniu by nás jednoznačne zaradil medzi menej úspešné krajiny. Lenže podobne by asi taký prieskum skončil vo väčšine krajín postihnutých pandémiou. Väčšina ľudí s nevôľou reaguje na reštriktívne protipandemické opatrenia a väčšina podnikateľov zasa kritizuje nedostatočný objem, pomalosť a administratívnu komplikovanosť pomoci ekonomike.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite