Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Petra Vlhová skončila druhá v ďalšom slalome Svetového pohára. V americkom Killingtone viedla po prvom kole, v druhom ju po chybe predstihla Michaela Schiffrin.

Ako prichádzajú najdôležitejšie veci

.anton Vydra .stĺpčeky .cirkev pod lupou

Akt zmŕtvychvstania Ježiša Nazaretského, ako ho opisujú všetky štyri evanjeliá, nemá svedkov. Udial sa nepovšimnute a v absolútnej tichosti, bez burácajúcich ceremónií a bez bombastických efektov na spôsob hollywoodskej filmovej produkcie.

Ako prichádzajú najdôležitejšie veci SEBASTIAN SCHEINER/EPA/PROFIMEDIA

ani jedno zo štyroch evanjelií neopisuje Ježišovo zmŕtvychvstanie priamo. Dozvedáme sa z nich, že po tom, ako učeníci zložili jeho telo z kríža, umiestnili ho do neďalekého hrobu a všetci prítomní videli presne ono miesto, kde telo ležalo. V nedeľu ráno tam už podľa slov svedkov nebolo. Evanjelista Matúš opisuje celú udalosť asi najdramatickejšie: zemetrasenie vyvolané zostúpením anjela s výzorom blesku a oblečeného v snehobielom rúchu, na smrť vydesení strážcovia hrobu, prekvapené a asi tiež dosť vyľakané ženy... No anjel, ktorý sa v tých textoch spomína, ženám iba s pokojom oznamuje, že Ježišovo telo v hrobe nie je, lebo bolo vzkriesené. Veď im to on sám vravel, nie? Tak prečo ten údiv? No, ono sa to ľahko povie...

Matúšom opísaných strážcov pri hrobe zjavne neparalyzovalo samo Ježišovo zmŕtvychvstanie ani prázdny hrob, ale neľudský rachot, ktorý spôsobilo zostúpenie anjela. Neviem síce, prečo by malo v našej imaginácii zostupovanie anjelov vyvolávať takýto

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite