Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slušné Slovensko Evy Lavríkovej

.eva Lavríková .stĺpčeky .za slušné slovensko

Na rozhraniach sa zvyčajne dejú veci. Tam, kde sa pozvoľna mení krajina, keď sa pozvoľna formujú názory. Na rozhraniach rokov tiež.

nikdy som neobľubovala novoročné oslavy. Bilancovanie na povel, záväzky z princípu. Tento spôsob prelomu rokov sa mi zdá nešťastný, neuspokojujúci. Chýba mi v ňom pozvoľná zmena, formovanie, nenásilné dozrievanie.

Prelom rokov som strávila v Gdansku a okolí. Je to fascinujúci kúsok sveta. História 20. storočia, aspoň toho európskeho, v kocke. Múzeum druhej svetovej vojny, lebo práve tu to celé vypuklo, tu došlo ku konfliktu, po ktorom dlho nebolo návratu. Múzeum Solidarności, pretože práve tu sa začal neprehliadnuteľný pohyb, neskôr vedúci k oslobodeniu jednotlivých krajín bloku bývalého Sovietskeho zväzu. Tu cez hodnotu solidarity začala presvitať nádej skutočnej slobody, hoci šlo o boj, ktorý trval ešte celé desaťročie a chvíľami sa zdal bezradný.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite