Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Farmári pôjdu za Matečnou len na piatich traktoroch. Ostatné vozidlá polícia nepustila.

.týždeň Maríny Gálisovej

.marína Gálisová .stĺpčeky ..týždeň

Lepšia správa z Kórey ● Prízraky tiahnu Európou ● Stratil Fico Čižnára?

.týždeň Maríny Gálisovej

Lepšia správa z Kórey

Minulý týždeň si svet mohol užiť aj zopár pozitívnych správ. Dosť dôležitá medzi nimi je jedna, ktorá u nás trochu mediálne zapadla: Zo zajatia v Severnej Kórei boli prepustení traja Američania. Kim Hak-song, zadržaný 6. mája minulého roku, bol obvinený z nepriateľských činov proti KĽDR. Ako učiteľ na technickej univerzite v Pchjongjangu prichádzal do styku s deťmi prominentov. Zároveň pôsobil ako kresťanský misionár. Jeho kolega z univerzity Kim Sang-duk bol obvinený zo špionáže – v skutočnosti pracoval v charite so sirotami. Tretí prepustený zajatec, pastor Kim Dong-chul, tiež čelil obvineniam zo špionáže. V zajatí bol od roku 2015, čakalo ho desať rokov nútených prác. Vyslobodenie týchto mužov je dôležité nielen pre nich samých a ich rodiny, ktoré si určite zúfali. Je to znak, že severokórejský režim ustupuje tlaku zvonku, ktorý naň vyvíja Čína, USA a Južná Kórea. A tiež je to posilnenie nádeje, že výsledky samitu, kde sa majú stretnúť Donald Trump a Kim Čong-un, nebudú nulové.

Prízraky tiahnu Európou

Už pred 200. výročím narodenia Karla Marxa zaznievali debaty, či je čo oslavovať. Oslavy sa však konali, mesto Trier, kde Marx strávil prvých 17 rokov života, dostalo od Číny jeho sochu, ktorú slávnostne odhalili. Postoj súčasnej ľavice k Marxovi zhrnula čerstvá predsedníčka nemeckých sociálnych demokratov Andrea Nahles: „Konečne sa na Marxa môžeme pozrieť trochu nestrannejšie,“ pochvaľovala si počas slávnostného podujatia v Múzeu Karla Marxa. „To sa počas studenej vojny nedalo, vtedy totiž existoval takzvaný reálny socializmus.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite