Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.týždeň Martina Mojžiša

.martin Mojžiš .stĺpčeky ..týždeň

Lubyovej rošády ● Kaliňákove zvratky ● Mazákov postreh

.týždeň Martina Mojžiša

Lubyovej rošády

Pekne sa nám ten rok začal. Ministerka školstva sa pustila do veľkého personálneho upratovania, ktorého hlavným zmyslom je oslabiť vplyv koaličných partnerov. To je dobrá správa. Nie preto, že by posilnenie SNS v rezorte mohlo malo akýkoľvek pozitívny dopad. Ale keďže v školstve táto vláda celkom určite nič dobré neurobí, je vlastne celkom jedno, kto konkrétne bude neudržateľný stav naďalej udržiavať. V istom zmysle je dokonca užitočné, že Lubyová nehanebne odkryla karty nielen v otázke Učiaceho sa Slovenska, ale aj v otázke Inštitútu vzdelávacej politiky. Konečne máme na čele ministerstva človeka, ktorý sa nesnaží vyvolávať ani len zdanie nejakej reformnosti. Najväčší prínos Lubyovej kroku sa však netýka školstva ani kšeftov na ministerstve. Najväčším prínosom je ďalší rozkol vo vládnej koalícii. Ani Smer, ani Most to totiž len tak nenechajú. Dankovi sa ministerkin skvelý nápad vráti aj s úrokmi a on na to bude reagovať ďalšou nedomyslenou sprostosťou. Nakoniec môže byť tá Lubyová celkom užitočný člen vlády.

Kaliňákove zvratky

Na vytríbené slovné zvratky ministra vnútra sme už dávno zvyknutí. Prípad „ogrcaného lietadla", ktorý tak bravúrne vyriešil na tlačovej konferencii, svojou úrovňou preto asi nikoho neprekvapil. Presnosť celkového zhrnutia situácie, sila dôkazov, neúprosná logika dedukcií – jednoducho Robert. Radosť z prípadu však nemusia mať len Kaliňákovi priaznivci, ale aj neprajníci (v tom sa ukazuje, že ide o naozaj integrujúcu osobnosť, ktorá vyvoláva uspokojenie naprieč politickým spektrom). V prvom rade preto, lebo vyslal signál o tom, že NAKA, ktorá bude odteraz vyšetrovať všetky prezidentove „kauzy“, toho asi až tak veľa nevyšetrí. Pretože, pri všetkej úcte k ovracanému lietadlu, niečím takým sa zrejme zaoberá len človek, ktorý nemá na ruke príliš veľa tromfov.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite