Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.týždeň Evy Čobejovej

.eva Čobejová .stĺpčeky ..týždeň

Aká krásna krajina! Bez hurikánov. • Majstrovská hra s kvótami • Tretí potomok?

.týždeň Evy Čobejovej

Aká krásna krajina! Bez hurikánov.

V slovenskom parlamente sme mali taký malý hurikán, lebo Dankova SNS sa chvíľu tvárila odhodlane, akože odvolá člena Smeru a ministra s veľkým vplyvom. Ján Richter sa však bez problémov vo funkcii udržal, akurát SNS vyzerá opäť o čosi smiešnejšie a detinskejšie. Náš hurikán teda pominul bez väčších otrasov. No americký kontinet trápili uplynulé dni skutočné hurikány, teda živelné katastrofy s obeťami, evakuáciami a ničivými následkami. Táto hurikánová sezóna je mimoriadne aktívna. Bol tu silný Harvey, ktorý už spôsobil v USA veľké škody, a cez Karibik až k Floride sa hnala koncom týždňa ešte deštruktívnejšia Irma. Za posledné desaťročia sú hurikány častejšie i ničivejšie a klimatológovia varujú, že sa rozšíri aj priestor, kde budú hurikány zasahovať. Samozrejme, Slovensko hurikány zatiaľ neohrozujú a my si aj vďaka tomu môžeme v tieto dni uvedomiť, v akej úžasnej lokalite žijeme. Netrpíme hrozivými zemetraseniami, hurikánmi, nedostatkom pitnej vody, extrémnymi teplotami. Sme vlastne šťastní ľudia, len si to občas tu na Slovensku málokedy pripustíme.

Majstrovská hra s kvótami

Európsky súdny dvor v celom rozsahu zamietol žalobu podanú Slovenskom a Maďarskom pre prerozdeľovanie utečencov na základe kvót. Súd vyhlásil, že toto rozhodnutie nebolo potrebné prijať jednomyseľne. Neprešiel ani argument, že rozhodnutie bolo potrebné konzultovať s Európskym parlamentom. Robert Fico pred časom tvrdil: „Spoliehame sa na to, že naše argumenty sú také silné, že by mohli zabrať pred luxemburským súdom.“ Nezabrali, a Robert Fico to rešpektuje. Nič vážne sa nedeje, Robert Fico si pred domácim publikom udržal tvár odporcu kvót, ale na európskej úrovni si zase vylepšil povesť tým, že Slovensko sa nezaťalo tak tvrdošijne ako Poľsko či Maďarsko, lebo sme prijali šestnásť utečencov, päť žien s deťmi.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite