končí sa svet, v ktorom bola Amerika odhodlaná brániť „Európu jednotnú, slobodnú a v mieri“ (ako ju v roku 1989 nazval Bush starší) či svet, v ktorom bariéry pre obchod a pohyb ľudí, služieb či kapitálu postupne zanikali?
Treba sa pripraviť na roky, počas ktorých uvidíme návrat protekcionizmu a medzinárodných konfliktov. V hre je oslabenie NATO s vážnymi dôsledkami pre Európu. Reálne je aj oslabenie mechanizmov, ktoré veľké svetové ekonomiky udržujú otvorené a návrat ťažkopádnych priemyselných politík.
Odchod Spojeného kráľovstva zo spoločného trhu je príkladom. Niektorí z tých, ktorí podporovali brexit, to zdôvodňovali tým, že odchod umožní Británii roztiahnuť krídla a stať sa skutočne globálnou obchodnou veľmocou. Možno. Bezprostredný efekt brexitu však znamená návrat k obchodným bariéram s kontinentom, na ktorý odchádza takmer polovica britského exportu, a tiež stratu privilegovaného britského prístupu na trhy 50 krajín, s ktorými má Európska únia uzavreté obchodné dohody.
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.