administratíva prezidenta Bidena sa s prezidentom Putinom a s ruskou stranou stretla pri bilaterálnych rozhovoroch a tiež pri multilaterálnych diskusiách, kde boli účastníkmi aj NATO a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Bidenov kabinet zatiaľ zastáva relatívne tvrdý postoj: odmieta ruské požiadavky, aby NATO už nikdy neabsolvovalo nijaké rozšírenie, navýšil objem vojenskej techniky, ktorú prisľúbil ako podporu Kyjevu, a pripravil podrobný zoznam sankcií, ktoré by sa aktivovali v prípade ruského útoku – figuruje na ňom aj škrtnutie projektu plynovodu Nord Stream II.
Európania, a najmä Nemci, boli dosiaľ menej rozhodní: v novej koaličnej vláde SPD a Strany zelených sa objavili rozpory, pretože líderka Strany zelených a ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbock sa voči Rusku vyjadrila omnoho jednoznačnejšie ako kancelár Olaf Scholz (SPD). Nič z tohto však neviedlo k žiadnemu náznaku, že by sa Putin snažil z tejto krízy, ktorú sám vytvoril, vycúvať.
V okamihu, keď hrozí invázia, je vhodný čas pripomenúť, že suverenita a prežitie Ukrajiny by mali byť podstatné aj pre ostatné liberálne demokracie.
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.