Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Marína Gálisová: Máme na viac nádeje?

.marína Gálisová .spoločnosť

Je bežné, že ľudia na otázku „Ako sa máš?“ odpovedajú zoznamom svojich trápení, a ak ich tlačí čas, aspoň mrzutou grimasou: „Tak všelijako.“ V poslednom období je to ešte viditeľnejšie. Nervozita v spoločnosti rastie.

Marína Gálisová: Máme na viac nádeje? WIKIMEDIA COMMONS George Seurat: Nedeľné popoludnie na ostrove La Grand Jatte, 1886.

aj sociológ Ivan Chorvát mi prisvedčil, že to vníma rovnako. „Ľudia sú napätí, trochu to pripomína posledné roky komunizmu,“ povedal. To je pravda: je citeľná frustrácia, presvedčenie, že niet komu veriť a niet sa kam pohnúť, najmä nie dopredu.

Stáva sa, že človeku sa sníva niečo veľmi nepríjemné, ale nedokáže sa z toho prebudiť. V realite je dnes Slovensko na tom podobne. Denne dostávame pretlak informácií o negatívnych javoch – či nanajvýš o počte pozitívnych testov. Nesieme dvojnásobné bremeno. Prvú jeho časť tvorí pandémia, čo siaha na duševnú rovnováhu – a niektorým i na duševné zdravie.

Ohrozenie a to, čo sa musí vykonať proti nemu, vytvorili dvojsečný nôž ťažkostí. Starí ľudia ťažko znášali počas lockdownov odlúčenie od detí a vnúčat, až sa mnohí búrili, že život – prežívanie – v osamelosti im za to nestojí. A boli i takí, ktorí riskovali nakazenie, aby prelomili samotu. Mladí tvrdili niečo podobné a aj oni preto, aby ten život „stál za to“, občas riskovali. Ale nie všetci. Niektorí z nich sa zase až prehnane uzavreli do svojej lockdownovej ulity, ktorá zintenzívnila ich úzkostné stavy, ku ktorým mali sklony už predtým.

„Informácie si protirečia, je ťažké filtrovať podľa dôležitosti a občas sa už nedá rozoznať ani len ich pravdivosť.“

Stredná generácia bola na pohľad najodolnejšia, napokon, je navyknutá zniesť a zvládnuť. Lenže pandémia aj na ňu doľahla so silou, akú si predtým nik nedokázal predstaviť. Títo ľudia, dovtedy akční, úspešní, na vrchole síl a s kopou plánov, odrazu hovorili, že dostali na vedomie vlastnú pominuteľnosť, ba až márnosť svojho života preplneného činnosťou a deadlinmi. Nehovoriac o tom, že tej činnosti a deadlinov mohlo (pri online škole potomkov) aj pribudnúť.

U jedných, druhých aj tretích prepukali úzkostné poruchy, depresie. Lekári hovoria, že pacientov im neubudlo, naopak. A najhoršie sú na tom tí ľudia, ktorí za lekármi ani neprišli a neprídu – lebo psychický problém je pre nich stigma, ktorú radšej nepriznajú.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite