Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Čo znamená grécka Agora: Priestor, slovo, zákony

.lukáš Jeník .spoločnosť .história

Agora – srdce antickej polis – nie je len miestom, ktoré vieme lokalizovať súradnicami GPS. Agora predstavuje symbol a tiež funkčné centrum celej obce. Tam dochádza k vzájomnému fyzickému kontaktu heterogénnych názorových skupín a výmene ich názorov. Tam sa tasia slová, tam sa argumentuje.

Čo znamená grécka Agora: Priestor, slovo, zákony WIKIMEDIA COMMONS Nikolaus Knüpfer: Solón pred Kroisom, 1650 – 1652. Solón bol jedným z tzv. siedmich mudrcov a je považovaný za zakladateľa aténskej demokracie.

thomas A. Szlezák, významný nemecký klasický filológ a filozof, je autorom titulu s príhodným názvom Za čo vďačí Európa Grékom. Samozrejme, aj Gréci majú byť za čo vďační svojmu okoliu, od ktorého získali mnoho. Ale priniesli niečo, čo výrazne odlišuje antickú kultúru Grécka od iných antických kultúr – priniesli svojbytnú podobu politického života a kultúry gréckych mestských štátov (poleis). Práve tento grécky vynález je inštrumentom a zároveň médiom gréckej antickej kultúry a bohatstva, za ktoré sme dnes vďační. Alebo by sme mali byť. 

agora

Príčin a faktorov, ktoré zapríčiňujú a ovplyvňujú vznik gréckeho mestského štátu, je mnoho. Nakoniec, rovnako ako názorov, kedy polis vzniká a aká je. Tá ideálna vzniká až v sociologickom myslení 19. storočia a je to skôr sen ako skutočnosť. A aká bola skutočná polis?

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite