európska únia vykazuje známky konsolidácie, pričom je ale nutné zdôrazniť efekt poklesu testovania PCR testami, a ich nahradenia antigénovými testami (Ag testami). Oproti týždňu do 11. novembra kleslo testovanie v tom poslednom do 25. novembra o takmer 27 percent. Vykazovanie dát nie je jednotné a reálna prevalencia je pravdepodobne plošne o nemalé percento vyššia, ako je krajinami vykazovaná. Obavy z rýchleho nástupu tretej vlny v Európe sa stupňujú a Slovensko nie je výnimkou.
SR začalo vykazovať počty a výsledky Ag testov, takže vieme, že bolo vykonaných (spolu s PCR testami) takmer 22200 testov denne a aj to, že pozitívnych z nich bolo 1853 denne. Pri priemernej senzitivite Ag testov 50% v porovnaní s PCR testami, a po zohľadnení možných duplicít, vedci odhadujú oprávnený násobok reálne infikovaných medzi 1,6 a 1,8 (vrátane falošne negatívnych testov) z pozitívnych Ag testov. Pri vynásobení 3294 pozitívnych Ag testov indexom 1,7, je výsledné celkové číslo 2182 pozitívnych prípadov denne za posledný týždeň, čo predstavuje iba o 9% menej, v porovnaní s najhoršími (kritickými) týždňami, a to posledným októbrovým a prvým novembrovým. Pozitivita testov (štatisticky upresnená) je teda za posledný týždeň približne na úrovni 10 percent, čo je výrazne nižšie číslo ako v kritických týždňoch (testovalo sa menej), kedy sa pohybovala na úrovni 14 až 20 percent, a to je prvá dobrá správa.
Epidemiologickú situáciu v SR a jej dynamiku verifikujeme podľa situácie v nemocniciach. V tabuľke číslo jedna sme zhrnuli situáciu v nich za posledných 9 týždňov.
Vývoj kľúčových ukazovateľov pandémie v SR a obsadenosti lôžok v nemocniciach.Štatisticky možno konštatovať, že v nemocniciach sú s potvrdeným COVID19 ochorením cca. 3 percentá aktívnych prípadov z predošlého týždňa a približne 10% z nich v nemocniciach v priebehu ďalšieho týždňa zomiera.
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.