Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Opraviť spoločnosť

.ján Košturiak .spoločnosť .nový svet

Tak ako máme holistickú medicínu, mali by sme mať aj holistickú politiku. Mala by tri hlavné zložky: občanov, politikov a odborníkov. Občania by sa mali podieľať na spravovaní krajiny a politici musia s nimi komunikovať častejšie ako raz za štyri roky. Najlepšie v reálnom čase.

Opraviť spoločnosť Boris Németh

podnik nie je auto a spoločnosť nie je stroj. Stroj sa dá popísať heteropoietickou hierarchickou alebo procesnou štruktúrou, ktorá je riadená a vytváraná zvonku. Živý organizmus sa vyznačuje autopoietickou kruhovou štruktúrou, samoorganizáciou a sebaprodukciou. Stroj je fixovaný na externé prostredie a dá sa replikovať, ale živý organizmus sa adaptuje a reprodukuje. Stroje môžeme mechanicky zlepšovať a modernizovať, v živých organizmoch prebieha evolúcia a zachovanie si identity aj pri zmene štruktúry. Stroje majú definované presné reakcie na dané podnety, živé organizmy poznávajú prostredie a učia sa. 

Je možné, že umelá inteligencia bude stierať niektoré rozdiely medzi strojom a živým organizmom. Vychádzajme zatiaľ z toho, že stroj funguje ako ozubené koleso, prevodovka alebo automatizovaný proces, čo znamená, že pri danom vstupe generuje presne definovaný výstup. Živé organizmy sa adaptujú a učia, pri rovnakých vstupoch majú rôzne výstupy. Každý rozumie svojmu dielu. Boh životu a človek stroju. Je zaujímavé, že na opravovanie strojov existujú presne definované študijné odbory a pre opravárov podnikov a spoločnosti (podnikateľov a politikov) žiadne študijné odbory nie sú. Lekári sú opravári ľudí. Pristupujú k človeku podobne ako k autu – rozdelia si ho na moduly, agregáty a súčiastky. A opravujú. Každý podľa svojej špecializácie – jeden hlavu, druhý nohu a tretí srdce. 

Našťastie máme aj holistickú medicínu. Moja dcéra kedysi bola u doktora Jana Hnízdila s roztrhnutou šľachou. Chcela hrať na majstrovstvách sveta vo florbale a očakávala, že doktor jej nohu rýchlo opraví. On si ju posadil do kresla a začal sa s ňou rozprávať o živote. Hnízdil vie, že zranenie je iba následok. Príčinou môže napríklad byť prehnaná motivácia športovca alebo vysoké ambície jeho rodičov. Hnízdil vie, že fyzická bolesť má často príčinu v psychických problémoch, ktoré vznikajú z tlakov a stimulov prostredia.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite