Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

V mojom dome sa vyzúva

.michal Novota .spoločnosť .sto rokov československa

Pochádza z Novej Dediny pri Leviciach. Manžel je Američan, našli sa v Bratislave, učili angličtinu v Rusku a dnes vo Washingtone vychovávajú dve dcéry. Pracuje na Georgetown University Medical Centre. Andrea Pastierová Cammack.

V mojom dome sa vyzúva BORIS NÉMETH Andrea Pastierová Cammack žije s rodinou vo Washingtone.

ako sa stalo, že ste skončili v Amerike?

Zelenú kartu som dostala 11. septembra 2001. Bola som v Prahe, ambasádu zavreli hneď, ako som z nej vyšla. Môj muž bol tu, v New Yorku, a telefóny vôbec nefungovali, spojili sme sa až na druhý deň. Takže na vine je manžel. My sme sa stretli na Slovensku, kde sme učili angličtinu na City University v Bratislave. Bol v Indii a v Nepále a jeho kamarát učil v Bratislave. Ja som po skončení pedagogiky a angličtiny na Univerzite Komenského išla učiť na City University. Zoznámili sme sa, on potom odišiel do Rakúska na kurz. Medzitým sme rozmýšľali, že by sme mali niekde spolu bývať. Chceli sme ísť do kibucu do Izraela, ale práve sa tam začali nepokoje. Potom sme našli v Rusku v Zelenograde pri Moskve jazykovku, a tam sme šli učiť. 

manžel vedel po rusky? 

Nie, ja som bola jeho prekladateľka. On sa ani nepokúsil, ale po slovensky sa učil a s rodičmi sa vie porozprávať po slovensky. Po Moskve sme išli domov k našim a moja mama zorganizovala v Novej Dedine svadbu. 

po svadbe ste sa rozhodli odísť do USA? 

Muž sa dostal na Columbia University v New Yorku, tam sme boli dva roky. Došla som tam s jedným kufrom a s peniazmi ušetrenými v Rusku. Rusko vtedy bolo lacné, mali sme veľké množstvo rubľov. Do banky sa to dať nedalo, mali sme ich pod vankúšom. Dali sme ich na kopu, bola to hora, ale hodnota takmer žiadna. 

keď ste prvýkrát prišli do USA, čo vás zaujalo? 

Veľmi veľa áut a veľké cesty. Autá v podvečer do mesta vchádzali ako veľká červená rieka. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite