Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ten pravý Wilsonov

.michal Novota .spoločnosť .sto rokov československa

Večer opúšťame záliv Chesapeake, smerujeme do vnútrozemia. Je dusno a leje ako z krhly. Na tmavom asfalte pribúda voda, rýchlo sa ísť ani nedá. Hudbu v autorádiu preruší tiahly výstražný signál.

Ten pravý Wilsonov BORIS NÉMETH Traja návštevníci motela v Stauntone sledujú svadbu britského princa Harryho.

robotický hlas sucho ohlasuje varovanie miestnej civilnej ochrany pred záplavami všade naokolo. Polia a lúky okolo diaľnice, ktoré občas vykuknú z čarovne hustých lesov, sú zatopené. Prší už niekoľko dní, tlak nestúpa a predpoveď je stále depresívna. Akoby oblohu nad Virgíniou obsadil nejaký tmavý dažďový drak, ktorý sa stále krúti za svojím chvostom. 

Cez mláky idem opatrne, aj tak ma zavše predbehne obrovský kamión, pod ktorého príves by sa vošlo celé naše auto aj s rezervou. Už potme začíname stúpať do zákrut. Kopce Blue Ridge, časť Apalačských vrchov. Tu, na indiánskej hranici, sa kedysi končila západná civilizácia. V noci parkujeme v moteli pri mestečku Staunton. 

volá Londýn

Ráno neprší, no kvapky visia na krajíčku. Na ohriaty bagel si natieram arašidové maslo. Pri motelových raňajkách sa hlavy všetkých hostí otáčajú smerom k obrazovke televízora, kde beží nejaký ranný program so správami a počasím. Stolík troch Afroameričanov v čiernych teplákoch známej pásikavej značky bez štipky emócie sleduje zábery z Westminsterského opátstva v Londýne. Na televíznej obrazovke vrcholí svadba princa Harryho a jeho manželky Meghan.

Americký komentátor je ako na drogách. Keď koč s novomanželmi prechádza okolo vyslanej reportérky v plných uliciach, jačí od vzrušenia. To už zrak dvihne aj tučnejší černoch, ktorého doteraz zaujímalo len to, či hádžeš odpadky do správneho koša. 

Vráťme sa na pár chvíľ domov, na Slovensko. Prvá svetová vojna sa končí. Utíchli zbrane na jej frontoch, no vypukla vojna o naše hlavné mesto, vtedy multikultúrnu metropolu, na ktorú si po správnosti nemohli robiť nároky ani Nemci, ani Maďari, ale ani menšinoví Slováci. Nová Česko-Slovenská republika chcela prístup k Dunaju. 

„Wilson sa so svojimi spolustraníkmi v Demokratickej strane vôbec nemaznal, razil si svoju progresívnu líniu.“

Mestská rada v Prešporku s prevahou Nemcov malá iné plány – urobiť z krásavice na Dunaji slobodné mesto, podobne ako Gdansk. Neexistujú presné zdroje, ale s tým nápadom – pomenovať želané hlavné mesto Slovenska po americkom prezidentovi Wilsonovi – prišli zrejme naši krajania v USA. Isto z vďaky za pomoc pri oslobodení. Marketingovo sa toho chytila nemecká menšina v meste, ktorá si tým sľubovala, že Wilsonovo mesto zostane slobodné a nepripadne republike. Dilemu vyriešil Vavro Šrobár, ktorý presadil premenovanie na Bratislavu a prevažne českí legionári potom mesto začiatkom roka 1919 aj vojensky zabrali. 

doktor prezident

Takto sa do našich máp mohol dostať 28. prezident Spojených štátov Woodrow Wilson. V geografii sa nepresadil, no v našich dejinách áno. Ak by si nejaké mesto zaslúžilo pomenovanie Wilsonov, tak práve to, do ktorého vchádzame. Staunton, rozlezený v malých údoliach medzi pahorkami vo Virgínii, je rodným mestom jediného prezidenta v dejinách USA s doktorátom za menom.

V nedeľné ráno je mestečko ospalé. Vychádzame na jeden z kopcov v tichom bloku menších, asi storočných domov. V zástavbe stojí dvojposchodový dom obložený červenou tehlou, na streche štyri veľké komíny. Nič výnimočné, len hviezdy a pruhy na veľkom bielom stožiari naznačujú, že v tomto dome sa odohrávali malé dejiny. Parkujeme pri Prezidentskej knižnici Woodrowa Wilsona a cez malý parčík s výhľadom na kostolné veže stúpame k jeho rodnému domu. Ani netušíme, že u nás doma, v areáli Ministerstva zahraničných vecí v Bratislave, práve v tejto chvíli slávnostne odhaľujú Wilsonovu bustu.  

Thomas, to je pôvodné prezidentovo meno, sa tu narodil po Vianociach v roku 1858. Jeho otec bol presbyteriánsky pastor írskeho pôvodu. Netajil sa svojimi sympatiami k juhu. Dom patril k farnosti, domácnosť udržiavali otroci. Thomas sa pred spaním modlil za úspech konfederačných jednotiek na bojiskách, ktoré boli všade naokolo. Každý centimeter zeme v tomto štáte je nasiaknutý krvou vlastencov – z Juhu aj Severu. Jeho prvou spomienkou je zvolenie Abrahama Lincolna za prezidenta Únie, ďalšou, keď stál vedľa slávneho generála Roberta Leeho. Elita konfederácie mala v tomto dome na ružiach ustlané a malý Thomas k nej patril. 

tommy v sukni

V múzeu najprv pozeráme celkom nezáživný film o jeho živote, formovaní Juhom, dlhých štúdiách, predčasne zosnulej manželke Ellen a novej prvej dáme Edith, ktorú si vzal v Bielom dome. On sám to mal nemal ľahké, prvá mŕtvica ho zastihla už v 39. roku života. Vyrástol v  južanských štátoch Georgia a Južná Karolína, ktorých devastáciu a zranenú česť mal po prehratej občianskej vojne Severu proti Juhu stále pred očami. Z južanskej zatrpknutosti si nič neodniesol. No aj tak ho demokrati, ktorí boli vtedy na Juhu silní, mali za svojho, a to sa v politike počítalo.

Stal sa znamenitým akademikom na poli politických vied, na začiatku dvadsiateho storočia dokonca predsedal Princetonskej univerzite. Odtiaľ sa v rokoch 1911 – 1913 presťahoval do úradu guvernéra štátu New Jersey a v roku 1912 prekvapujúco vyhral prezidentské voľby. Tvrdohlavý Theodore Roosevelt sa rozhodol odtrhnúť od vlastných republikánov prezidenta Howarda Tafta a skúsiť šťastie ako progresívnejší republikán. Kde sa bili dvaja republikáni, zvíťazil tretí demokrat Wilson. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite