Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Organizátorka protestov: Nezabúdajme, prosím, na deti

.eva Lavríková .spoločnosť .za slušné slovensko

Zhromaždenia sme v Bánovciach pôvodne organizovali šiesti. Všetci síce ešte všeobecne považovaní za mladých, študentské časy sa nám však skončili už dávnejšie.

Organizátorka protestov: Nezabúdajme, prosím, na deti BORIS NÉMETH Rozprávajme sa s našimi deťmi, neučme ich, že kradne predsa každý, že mocní môžu všetko a že aj tak nič nezmeníme.

štyria z pôvodných šiestich bánovských organizátorov zhromaždení Za slušné Slovensko majú malé deti. Ja nie, aspoň vlastné nie, z radov blízkych priateľov však už patrím k zrejmej menšine. Navyše som učiteľka, takže, ako rada vravievam, mám detí minimálne šesťdesiat. A pred ich zvedavými zrakmi toho veľa neschovám, ani občiansku angažovanosť nie.

Je pondelok začiatkom mája, vyučovanie sa končí. Na konci poslednej hodiny sa ozýva trinásťročná žiačka: „Evička, nechcem ťa zdržiavať, ale môžem sa ťa na niečo opýtať? Týka sa to súčasnej situácie s vládou a tak. Viem, že to sleduješ, mňa by to celkom aj zaujímalo, ale dospelí sa s nami o tom nebavia… len čo zachytím v správach a na internete, ale veľmi tomu nerozumiem…“

Ostávame sedieť v triede a rozprávame sa ďalšiu takmer hodinu, v malom krúžku inak ešte detí, ktoré však zrazu majú znepokojivo dospelé pohľady a kladú ešte znepokojivejšie dospelé otázky. Výborné otázky. Otázky, ktoré by sme si mali klásť všetci. Prečo je taká aféra z toho, že zabili novinára? Ako vieme, že to bolo pre jeho prácu? Ako to súvisí s krízou vlády? Čo sa vlastne deje v RTVS? A prečo je to problém? Snažím sa s nimi hovoriť všeobecne, dôležitejšie než čokoľvek totiž v tejto chvíli je, aby veciam porozumeli principiálne. 

Bavíme sa o potrebe nezávislých médií, dôležitosti pravdy, zastupiteľskej demokracii a riziku, keď zvolení zástupcovia nechránia záujmy voličov, ale volených. Chválim žiačku za doplňujúcu otázku a označujem ju za legitímnu, následne na požiadanie vysvetľujem pojem legitímny. Nikto sa dnes neponáhľa zo školy domov, koniec koncov, je to tá trieda, čo si na začiatku školského roka spoločnú hodinu až na konci vyučovania vydupala cielene, „aby si po nás nemala hneď ďalších a mohli sme sa rozprávať aj dlhšie“.

„Dieťa, s ktorým sa dospelý nerozpráva s blahosklonnou prezieravosťou, je ten najvnímavejší poslucháč na svete.“

Je posledný májový týždeň. V úplne inej súvislosti organizujem na školách besedy, zapojené sú posledné dva ročníky základných škôl aj stredné školy, každý deň iný lektor, iná téma. V pondelok začíname zľahka, eko a enviro témy, triedenie odpadu, ako môžeme k zlepšeniu životného prostredia prispievať my sami, a tak ďalej. Decká sú spočiatku zdržanlivé, hneď v pondelok zrána sa necítia na poúčanie o tom, aký dopad má na prírodu naša pohodlnosť a nedbalosť. Keď však zistia, že viac ako prednáška je to diskusia, že ich názory sú nielen prijímané, ale vyslovene vítané, ožijú, zapájajú sa, reagujú spontánne.

V utorok prichádza nový lektor s témou občianskeho aktivizmu. Na úvod sa žiakov pýta, ako vnímajú prostredie okolo seba, mesto či dedinu, kde žijú, možnosti trávenia voľného času, či im nič nechýba, čo podľa nich nefunguje… V pohode, znie najčastejšia odpoveď, dá sa. Zlé cesty, zaznie párkrát, inak nič také. Ešte sa ostýchajú, alebo sa im, skrátka, nechce nad tým ani uvažovať, veď načo. Bavíme sa o spôsoboch, ako môžeme riešiť, keď sa nám niečo nepozdáva. Sťažovať sa, navrhne niekto, načo, aj tak s tým nikto nič nespraví, oponuje iný. Dostávame sa k téme mesta, mesto nič nerobí, nemá cenu žiadať ho o niečo… prechádzame k tomu, že mesto predsa nie je niečo abstraktné, mesto, vedenie mesta, to sú konkrétni ľudia. Žiaci prekvapujúco poznajú mená viacerých poslancov, pomerne prekvapene však reagujú na informáciu, že každý mestský poslanec má na starosti istú mestskú časť a najjednoduchším spôsobom, ako upozorniť na problém v meste, je osloviť svojho poslanca.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite