Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Duša gitary

.peter Bálik .spoločnosť

Chce sa vaše dieťa učiť hrať na akustickej gitare? Ak ste vysadený na kvalitu, nemusíte rovno siahnuť po svetovej značke. Vo svojej cenovej kategórii dobre obstoja aj tie slovenské gitary.

Duša gitary BORIS NÉMETH Výrobca akustických gitár Martin Klema stojí s jedným zo svojich modelov v dielni v Dubnici nad Váhom.

nemusíme dať na slovenský výrobok trikolóru, aby sme podporili jeho predaj. Niektoré veci sa predávajú samy. Napríklad akustické gitary. Netreba si kupovať drahú gitaru vychytených značiek ako Martin, Taylor alebo Takamine, navštívili sme dve slovenské fabričky – Dowinu a Klema, ktoré sériovo vyrábajú svoje gitary a robia to tak dobre, že o nich počuť aj v zahraničí.

gitary spod Devína

V Devínskej Novej Vsi stojí budova, na ktorej  je veľké písmeno D. Pre mnohých je to len štvrté písmeno abecedy, nič výnimočné. Za jej dverami sa nachádza firma, ktorá vyrába gitary, posiela ich do celého sveta a dokáže konkurovať veľkým značkám. Na sociálnych sieťach napríklad nájdeme video, na ktorom anglickí hudobníci porovnávajú drahú gitaru značky Martin za tritisíc eur so základnou gitarou Dowin a- model Puella za 300 eur a výsledok testu je ohromujúci. „Fascinating!“ hovorí profesionálny hráč o najlacnejšom modeli Dowiny, ktorý sa vyrovná drahej americkej značke a pritom stojí len zlomok jej ceny. 

Za týmto úspechom stojí šéf Dowiny Stanislav „Petko“ Marinov (SPM). Zašli sme za ním do fabričky v Devínskej Novej Vsi.  SPM je vitálny sivovlasý šesťdesiatnik s pozoruhodným životným príbehom. Časť života strávil  ako vysokoškolský učiteľ  na Stavebnej fakulte STU, no po večeroch vyrábal husle. Naučil sa to na majstrovskej husliarskej škole v Luboch pri Chebe. Venoval sa tomu desiatky rokov, no čoraz viac ho oslovovala gitara. Na Stavebnej fakulte kedysi skúmal vlastnosti materiálu, z ktorého sa vyrábajú  husle aj gitary. Akustickému drevu. „Môj kolega mal k dispozícii akustické laboratórium. Tam som postupne  prichádzal na to , ako súvisí konečná zvuková kvalita strunových nástrojov s merateľnými  fyzikálno-mechanickými charakteristikami dreva. Na základe mnohých  pokusov som zistil, že na výber toho najlepšieho materiálu nebudem potrebovať drahé a objemné meracie aparatúry, postačí mi získaný cit  v prstoch a sluch.  Tak ako to robil kedysi Antonio Stradivari. Celý projekt Dowina story je teda zhmotnením výsledkov mojich univerzitných experimentov a selekcie dreva pre vyše 60-tisíc doteraz vyrobených gitár. “  

„Ja vlastne predávam v prvom rade radosť. Gitary sú hračky pre dospelých.“

Po revolúcii opustil univerzitu  a založil firmu na distribúciu hudobných nástrojov, ktorej sa venoval do roku 2006. Distribuoval produkty špičkových  svetových firiem, no jedného dňa si povedal, že stačí. Tento biznis ho už vnútorne nenapĺňal a postupne sa vrátil k pôvodnej predstave o svojom poslaní. Pustil sa do gitár. Už dlhšie mal v hlave rozpracovaný koncept výroby akustických gitár. Nazval ich Dowina podľa vôbec prvého historického záznamu o hrade Devín, pod ktorým dodnes žije. S. P. Marinova fascinuje história, aj preto jeden z modelov gitár nazval Amber Road, čiže Jantárová cesta. Tá viedla v antike pozdĺž Moravy popod starodávny Devín.  

Ešte pred rozbehom výroby na Slovensku si overil skúsenosti z laboratória a zo stavby  majstrovských huslí v technologicky vyspelej  továrni kórejskej firmy Cort v severnej Číne, kde má dodnes status akustického poradcu. „V ázijských fabrikách som v súčte prežil takmer dva roky. Gitary vyrobene v Číne sú lacné, niekedy aj výborne  spracované po remeselnej stránke, ale väčšinou  s podpriemerným zvukom. Ich biznis model je úplne iný, zameraný primárne na zisk, nie na kvalitu. Keď sme vyrobili pod mojím vedením a z nášho dreva prvé gitary, nadšenie manažérov a majiteľov firmy nad zvukovým výsledkom bolo pre mňa prekvapujúce. Spočiatku mi asi vôbec neverili,“ dodáva šéf Dowiny.  

V roku 2010 sa S. P. Marinov rozhodol, že už bude vyrábať len slovenské gitary. Cesta k úspechu bola tŕnistá. Nestačilo know-how, bolo treba zvládnuť technologickú časť výroby, investovať do strojov, výskumu a vývoja. Firma bojovala o existenciu. 

Stanislav Petko Marinov sa narodil v roku 1954. Pôvodne sa venoval výrobe huslí. Po revolúcii sa stal úspešným biznismenom, ktorý na Slovensko dovážal nástroje od šesťdesiatich firiem z celého sveta. V roku 2006 založil značku Dowina. Pri výrobe gitár najprv spolupracoval s kórejskou fabrikou Cort, dnes sa venuje výrobe vlastných gitár, ktoré predáva do celého sveta.ARCHÍV STANISLAVA PETKA MARINOVAStanislav Petko Marinov sa narodil v roku 1954. Pôvodne sa venoval výrobe huslí. Po revolúcii sa stal úspešným biznismenom, ktorý na Slovensko dovážal nástroje od šesťdesiatich firiem z celého sveta. V roku 2006 založil značku Dowina. Pri výrobe gitár najprv spolupracoval s kórejskou fabrikou Cort, dnes sa venuje výrobe vlastných gitár, ktoré predáva do celého sveta.Na začiatku mal päť-šesť zamestnancov, dnes ich má okolo 25. A potrebuje ďalších. Vraví, že najväčším problémom je zohnať správnych ľudí. Dowina dnes vyrába gitary v troch akostných kategóriách – Antique, Vintage a Master. Recenzie v mnohých svetových časopisoch sa väčšinou končia takto: neuveriteľná kvalita za neuveriteľnú cenu. O Dowiny  je celosvetovo veľký záujem. Len okolo päť percent gitár sa predá na Slovensku. Zvyšok putuje do 24 krajín sveta. Medzi najväčších odberateľov patria partneri vo Francúzsku, Nemecku, Anglicku, Holandsku, Írsku, Taliansku, ale aj Poľsku, Rusku, Česku. Firma rozbehla aj spoluprácu s USA a Japonskom. Nedávno opäť vystavovala na najväčšom svetovom veľtrhu vo Frankfurte, vďaka čomu sa práve teraz expeduje várka desiatok gitár do USA. 

Pozreli sme sa aj do fabriky. Výroba nástrojov sa začína v suteréne budovy, kde sa skladuje akustický materiál a končí v dielňach na poschodí, kde sa dolaďujú posledné detaily. Samotnú  produkciu riadia skúsení odborníci. Väčšinou ide o mladých hudobníkov, medzi ktorými napríklad nájdeme aj členov skupín Petra Cmoríka, alebo Kataríny Málikovej. Šéf Dowiny sa dnes aktívne venuje najmä  prvej fáze výroby gitary, teda výberu toho správneho dreva a spracovaniu „srdca gitary“ – hornej dosky.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite