Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Monitorovaní a vystrašení

.andrej Bán .spoločnosť

Na Slovensku čelia útokom, verbálnym, či dokonca fyzickým. Po Kolíne a výrokoch Roberta Fica sa boja ešte viac a niektorí zvažujú odchod. Čo prežíva komunita našich moslimov?

Monitorovaní a vystrašení Marko Erd/SITA

mladá africká moslimka žije na Slovensku s prestávkami od roku 2011, vydala sa za Slováka a chce si tu vytvoriť druhý domov, pretože tu žijú starí rodičia jej detí. Až doteraz mala s väčšinou Slovákov dobré skúsenosti a dúfa, že sa to ani v budúcnosti nezmení. „Mala som iba jedinú zlú skúsenosť s opitým mladíkom, ktorý na mňa opakovane sarkasticky vykrikoval ,imigrantka´, keď som sedela v parku s dcérou. A potom sa mi stalo, že ľudia uprene hľadeli na môj hidžáb,“ hovorí anonymne žena s tým, že dokáže pochopiť obavy politikov z moslimov. Tie by sa však podľa nej mali zamerať iba na tých, čo porušujú zákony, teda mali by sa, obrazne povedané, zaoberať iba zhnitým ovocím, a nie odstraňovať celý strom.

hovoríme, čo si nemyslíme?

Ficove výroky sú všeobecne známe, netreba ich citovať. Zdá sa, že premiér dodnes nepochopil, čoho sa stupňujúcou sa rétorikou o moslimoch dopúšťa. Je dobré, že rôznymi formami sa slovenských moslimov zastali trebárs šéf parlamentu Peter Pellegrini alebo minister zahraničia Miroslav Lajčák. A najmä prezident Andrej Kiska. V absolútnej väčšine totiž ide na Slovensku o plne integrovaných ľudí, ktorí tu majú prácu, rodiny a sú pre krajinu prínosom.

Nenávistné prejavy voči utečencom a moslimom osobitne po silvestrovských udalostiach najmä v Nemecku narastajú po celej Európe. Slovenský verejný priestor, najmä sociálne siete a internetové diskusie v tom, pochopiteľne, nie sú výnimkou. Čo je, žiaľ, výnimočné v celej EÚ, je rétorika premiéra. Zároveň sa štylizuje do polohy martýra. Je určite správne otvorene hovoriť o rizikách a dôsledkoch migračnej krízy či šírenia radikálneho islamu. Neprípustné je však kriminalizovanie, a teda zastrašovanie celej komunity. Slovensko má ešte jeden unikát: sme jediná krajina EÚ bez mešity a bez zaregistrovania islamu ako náboženstva.

„Islam predsa ohrozuje naše kresťanské hodnoty. Niektorí si to iba mlčky myslia, iní otvorene hovoria, že limit 20-tisíc dospelých členov, ktorý je potrebný na registráciu náboženskej spoločnosti, zvýšime aj na 50-tisíc.“

Naši moslimovia sa združujú iba na občianskom prin­cípe, napríklad ako členovia Islamskej nadácie, stretávajú sa na modlitbách v desiatke spoločných klubových priestorov v niekoľkých mestách. Zdá sa, že politici naprieč celým spektrom to berú ako našu prezieravosť: islam predsa ohrozuje naše kresťanské hodnoty. Niektorí si to iba mlčky myslia, iní dokonca otvorene hovoria, že ak to bude potrebné, tak limit 20-tisíc dospelých členov, občanov Slovenska, ktorý je potrebný na registráciu náboženskej spoločnosti, zvýšime aj na 50-tisíc. Kvôli islamu, samozrejme.

V tejto situácii, keď sa denne objavujú správy o teroristických útokoch a iných násilnostiach v mene Alaha, sa pritom nemožno strachu, či dokonca hnevu Slovákov čudovať. Politici ako Fico ho nespôsobujú, no významne ho priživujú. Po tom, ako vlani zahynulo 71 migrantov v dodávke pri rakúskom Parndorfe, blízko našich hraníc, nenávistné prejavy na internete kulminovali. Generálny prokurátor Jaroslav Čižnár sľuboval, podobne ako prokuratúry v iných krajinách, ich preskúmanie a tvrdý postih. Ako to zatiaľ dopadlo?

Mnohí zverejňovali svoje nenávistné statusy neanonymne, no tvrdili potom polícii, že vlastne to tak nemysleli. Kuchár Zoltán, ktorý chcel utečencov „rýchlo a dobre vykosťovať“ sa údajne spamätal a hovorí iba o svojich siláckych rečiach. Alebo istá Zdenka Lauerová. Ani ju polícia za výrok, že utečencov „treba nahnať v Nemecku tam, kde hnali židov a tam ich prevychovávať“ nestíha, lebo to údajne nemyslela vážne.

Vyšetrovatelia sa vlani podľa hovorcu Prezídia Policajného zboru Michala Slivku venovali štyrom prípadom prejavov extrémizmu na internete voči migrantom. „V jednom prípade už vyšetrovateľ obvinil konkrétnu osobu. „Živé“ sú v súčasnosti ešte dva prípady, kde bolo začaté trestné stíhanie, a jeden prípad bol podľa Trestného poriadku ukončený odmietnutím,“ uvádza pre .týždeň Slivka.

bojíme sa, čo príde

Mohamad Safwan Hasna (43) je predsedom a spoluzakladateľom Islamskej nadácie na Slovensku. Do Bratislavy prišiel v roku 1991 zo Sýrie študovať medicínu. Našiel si tu manželku, majú tri deti. Nedávno ho pozval nemecký veľvyslanec, čo je silné gesto podpory. Hasna osobne pozná niekoľko stoviek slovenských moslimov, mnohí z nich sa stretávajú najmä počas piatkov v modlitebni na Obchodnej ulici. „Nechcem to dramatizovať, ale ľudia začali uvažovať o odchode zo Slovenska. To ma veľmi mrzí, pretože mnohí sú vzdelaní, lekári či podnikatelia všetkých národností, Arabi aj Afganci či ľudia z Balkánu. Viem o troch prípadoch odchodu moslimov zo Slovenska a očakávam, že ich bude, žiaľ, pribúdať,“ vysvetľuje Hasna v tureckej reštaurácii, kde sa stretávame.

„Výroky premiéra poznajú na celom svete. Pýtajú sa nás, najmä v poslednom čase, či nám tu niečo hrozí,“ hovorí predseda Islamskej nadácie.

Výroky Fica považuje za šokujúce, hovorí o zraniteľnosti svojej komunity. Dodáva, že isto sú aj medzi moslimami čierne ovce, tak ako aj medzi Slovákmi, no o nijakom radikálovi pod Tatrami nevie. Naši moslimovia dnes medzi sebou komunikujú a zdieľajú obavy. Sú sklamaní a najviac ich znepokojuje strach, ktorý cítia ich deti.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite