Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dánska špina

.marína Gálisová .spoločnosť

Každé európske veľkomesto, ktoré som navštívila, figuruje na stupnici špiny niekde inde. Nech mi svedomie odpustí, ale najvyššie by som zaradila Paríž.

Dánska špina Henryk Sadura/Corbis/profimedia Dánska Kodaň: Štvrť Nyhavn v zimnom ráne.

Berlín bol, naopak, miestami až sterilne čistý, Amsterdam bol špinavý len večer na hlavnom turistickom námestí a do rána všetky smeti zmizli ako fatamorgána. Kodaň som špinavú nevidela ani raz. Ani len v tú sobotu ráno, veľmi skoro ráno, keď sme jej centrom hrkotali so svojou kolieskovou batožinou na stanicu, a to sme sa dokonca museli presúvať aj po jednej ulici s dosť zlou povesťou. Pritom kodanská špina sa podľa očitých svedectiev miestnych ľudí vyskytuje najmä v sobotu ráno. V piatok večer totiž Dáni zasvätia popíjaniu, a ak si ešte niekto spomína na starý slovný obrat „opitý ako Dán“, tak vie, čo to znamená.

Kamarát, ktorý v Kodani už pár rokov býva a pracuje, tvrdí, že cez týždeň si tam človek nemôže dať v krčme ani pivo, lebo čo ak ho uvidí niekto známy a vyhlási o ňom, že je alkoholik?

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite