Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ako prežiť pôrod: Chcem pôrodnú asistentku!

.iveta Aldana .veronika Pizano .lucia Lišiaková .spoločnosť .spoločnosť

Sedíme v kaviarni s pôrodnou asistentku, ktorá už dlhé roky pracuje v jednej z bratislavských pôrodníc. Chceme zistiť viac o tom, ako celý systém funguje. Príjemná usmiata pani, s ktorou hovoríme o pomeroch v našom pôrodníctve, napokon požiada o anonymitu.

Ako prežiť pôrod: Chcem pôrodnú asistentku! profimedia

kdysi vraj v pôrodniciach pracovali len pôrodné baby, ktoré si už odžili vlastné pôrody. Vďaka tomu dokázali pochopiť rodiace ženy a chápať ich potreby. Po pôrode navštevovali čerstvé matky v ich domovoch a poskytovali im podporu pri starostlivosti o seba aj o novorodenca. Časť ich pracovného úväzku predstavovala prácu po boku lekára v ambulancii a časť úväzku bola terénna činnosť. Vzdelanie získali v nadstavbových odboroch na stredných zdravotníckych školách.

„Pôrodné asistentky je veľmi ťažké zmobilizovať, ako keby nežili, nie sú motivované.“

Dnes musí každá budúca pôrodná asistentka študovať na vysokej škole. Nielenže musí mať všetky potrebné vedomosti o tehotenstve, pôrode a šestonedelí, ale musí vedieť asistovať lekárovi pri patologických pôrodoch a absolvovať aj psychologickú prípravu. Každá uchádzačka o túto prácu musí pod dohľadom pôrodníka odviesť sama aspoň 30 fyziologických pôrodov (ide o pôrod, keď sa dieťa narodilo v rozmedzí vypočítaného termínu, v normálnej polohe, javí známky života a pôrod prebehol bez vážnejších komplikácií).

„V dnešných časoch, keď si stále viac rodičiek zazmluvňuje svojho pôrodníka, je oveľa ťažšie túto požiadavku naplniť,“ hovorí pôrodná asistentka. Väčšina rodiacich žien sa totiž vôbec nestretla s pôrodnou asistentkou, ktorá by – okrem notorických úkonov ako odoberanie rôznych telesných tekutín, nasadzovania kardiografu či zapisovania anamnézy – sama vyhodnocovala výsledky vyšetrení. Zaužívaná predstava žien aj celej verejnosti je, že na to je lekár.

Pritom rozsah právomocí pôrodných asistentiek je oveľa širší. Upravuje ho vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR a podľa nej sa povinnosti pôrodnej asistentky rozdeľujú na tri hlavné skupiny – starostlivosť o tehotnú ženu, starostlivosť o rodiacu ženu a starostlivosť o ženu po pôrode.

čo vlastne robí

Pôrodná asistentka podľa vyhlášky sleduje ženu počas tehotenstva s fyziologickým tehotenstvom (tehotenstvo prebiehajúce normálne, bez odchýlok od normy), monitoruje jeho priebeh a identifikuje varovné signály abnormalít u matky alebo plodu, ktoré si vyžadujú lekársku starostlivosť. Sleduje plod v maternici pomocou prístrojov, vyhotovuje a hodnotí kardiotokografický záznam. A samozrejme vykonáva aj psychofyzickú prípravu tehotnej ženy na pôrod.

V skutočnosti sa však pôrodné asistentky zaoberajú v predpôrodnej fáze zväčša len predpôrodnou prípravou. Jana Žukovičová, ktorá vedie predpôrodné kurzy v Martine, je presvedčená, že predpôrodná príprava rodičkám výrazne pomáha: „Psychoprofylaktická príprava pomáha žene byť menej vystresovaná, vedieť vopred o priebehu a možnostiach pôrodu, čo vedie k väčšej spokojnosti aj k tomu, že žena má dobrý zážitok z pôrodu a neberie ho ako celoživotnú traumu.“ Dodáva však, že organizovanie týchto kurzov je problematické. Navyše je ich málo, chýbajú totiž pôrodné asistentky, ktoré by ich robili. No zároveň sa informácie o takýchto kurzoch často nedostanú od gynekológov k pacientkam. Väčšinou sú kurzy spoplatnené, nie každá žena si ich môže dovoliť a zo zdravotných poisťovní niektoré kurzy hradí iba Union. V menších mestách takéto kurzy často ani nie sú.

„Na Slovensku máme 3200 pôrodných asistentiek a ich priemerný vek je 48 rokov.“

Pri prebiehajúcom pôrode pôrodná asistentka sleduje zdravotný stav rodičky a plodu, posudzuje priebeh a postup pôrodu a rodičku psychicky podporuje. Pôrodná asistentka by tiež mala rodiacej matke vedieť odporučiť výber nefarmakologických metód na zmierňovanie a zvládnutie pôrodných bolestí a alternatívne spôsoby vedenia pôrodu. Pôrodná asistentka podľa tejto vyhlášky je dokonca oprávnená odviesť fyziologický pôrod vrátane pôrodu, pri ktorom sa vyžaduje epiziotómia.

Úloha pôrodnej asistentky je dôležitá najmä pre psychiku rodičky. Jedna z rodičiek, ktoré sme oslovili, povedala: „Pôrodná asistentka mi bola psychickou oporou. Vedela, čo chcem a čo nie, a všetko rešpektovala.“ Táto rodička svoju pôrodnú asistentku spoznala na predpôrodnom kurze. Pri jej pôrode mohla byť asistentka len vďaka tomu, že v pôrodnici aj pracuje, tak v nej mohla byť aj mimo služby. Rodička si ju však nemohla zaplatiť oficiálne, tak jej služby uhradila priamo.

Iná prvorodička spomína na pôrodnú asistentku v nemocnici v Banskej Štiavnici takto: „Išla mi doslova na nervy, nesprávala sa vôbec prívetivo, mala som pocit, že sa mi priam vysmieva. Necítila som v nej oporu, vôbec mi nepomohla ani počas prvej doby pôrodnej.“ Táto rodička si asistentku sama nevybrala. Venovala sa jej tá, ktorá mala práve službu v nemocnici. Ak by mala pacientka možnosť zvoliť si takú pôrodnú asistentku, ktorá pôsobí samostatne, jej prístup by bol zrejme iný.

Samostatne pôsobiaca pôrodná asistentka pristupuje k žene, ktorá sa na ňu obráti, ako ku klientke. Dodáva jej všestrannú podporu, no k tomu, aby viedla pôrod samostatne v nemocnici, sa nedostane. Ak nepracuje v nemocničnom zariadení, v ktorom chce rodička rodiť, musela by uzavrieť s týmto zariadením zmluvu o spolupráci. Ak v ňom aj pracuje, rodička musí požiadať vedenie nemocnice, aby pôrodná asistentka mohla odviesť pôrod bez prítomnosti lekára. Výber konkrétnej pôrodnej asistentky je spoplatnený, ale túto možnosť neponúkajú všetky nemocnice.

„Pôrodná asistentka u nás úplne stratila postavenie samostatného poskytovateľa starostlivosti o ženu a dieťa, pretože monitorovanie fyziologického tehotenstva a fyziologického pôrodu prešlo do kompetencií gynekológov a starostlivosť o novorodenca do rúk detskej sestry a detského lekára,“ konštatuje prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová. V praxi im teda nie je umožnené, aby naplno uplatnili svoje vzdelanie a schopnosti. Sú v pozícii pasívnych vykonávateliek lekárskych pokynov.

„Zmena musí prísť zdola, od samotných žien, ktoré to budú žiadať.“

Navyše, pôrodné asistentky, tak ako aj všetky ostatné medicínske odbornosti, poskytujú zdravotnú starostlivosť na základe vypracovanej koncepcie pôrodnej asistencie a ich kompetencie sú legislatívne vymedzené. Platná legislatíva tiež katalógom výkonov vymedzuje konkrétne výkony zdravotnej starostlivosti, uhrádzanej z verejného zdravotného poistenia podľa jednotlivých odborností. Výkony, ktoré vykonávajú pôrodné asistentky, nie sú totožné s výkonmi určenými pre gynekológiu a pôrodníctvo. Odvádzanie fyziologického pôrodu medzi výkonmi pôrodných asistentiek nefiguruje.

Prečo je to tak, vysvetľuje Lazorová: „V západných krajinách poisťovňa veľakrát ani nepreplatí lekárovi fyziologický pôrod, pretože to primárne nie je jeho kompetencia. Jeho kompetencia je liečiť chorobu, diagnostikovať patológiu a podobne. Na Slovensku, ako iste vieme, je vysoká miera korupcie práve v zdravotníctve. Ženy platia za výber konkrétneho pôrodníka a preto je logické, že sa lekári týchto príjmov nechcú vzdať. Sú to pre nich relatívne ľahko zarobené a isté peniaze a preto je ich postoj logický.”

po pôrode

Do tretej skupiny toho, čo vykonáva pôrodná asistentka, patria popôrodné úkony. Vykonáva prvé ošetrenie novorodenca, zabezpečuje jeho včasné priloženie k prsníku matky. U matky sleduje priebeh šestonedelia a poskytuje jej podporu pri dojčení. Starostlivosť o šestonedieľku po pôrode taktiež zahŕňa návštevy v rodine, sledovanie jej zdravotného stavu po pôrode a pomoc pri starostlivosti o dieťa.

Na papieri to vyzerá dobre. Realita je však taká, že na stránke Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek nájdete len desať pôrodných asistentiek s licenciou na výkon samostatnej zdravotníckej praxe.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite