spolu s nárastom vedeckého poznania a technologických výdobytkov, ktoré by našim predkom len o pár generácií dozadu spôsobili šok, tu máme znova a znova prejavy agresívnej iracionality, ktorá nás napriek všetkému pokroku znova stavia pred odveké otázky ľudskej existencie. Agresívny nerozum prejavuje aj mimoriadnu vynachádzavosť, akú by sme nepoznali práve bez tých výdobytkov vedy a techniky – výdobytkov samotnej ľudskej racionality.
v službách nerozumu
Stúpenci iracionálnych ideí a hnutí s mocenskými ambíciami, ktoré sa na ne odvolávajú, sa pozoruhodne rýchlo učia používať nové technológie. Neraz sa zdá, že rýchlejšie a efektívnejšie než ľudia, ktorí ešte neprišli o súdnosť a zodpovednosť. Akoby tie primordiálne inštinkty, ktoré vedú darebákov, boli neomylnejšie, istejšie, silnejšie v motivácii než všetky tie príliš zložité, skepsou poznačené úvahy, ktoré slušní a zodpovední ľudia stavajú proti nim.
Znamená to, že uplatnenie ľudských racionálnych kapacít vedie k extrémne nerozumným dôsledkom? Isté je, že máme problémy. A to nie ledajaké. Než však odpovieme na otázku, čo s tým, vieme stanoviť správnu diagnózu? A keď už prichádzame so zlepšovacími návrhmi, zhodneme sa na tom, v čom by ten „lepší stav“ mal spočívať či ako by mal vyzerať? Vieme, že niečo chceme, vieme, čo to je? A dokážeme sa zhodnúť na postupoch v dosahovaní toho, po čom túžime?
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.