kým v minulosti bol šijací stroj povinnou súčasťou každej domácnosti a dievčatá sa odmala učili s ním pracovať, čomu sa priučil i ten-ktorý mládenec, dnes ho nájdete v máloktorom príbytku. V posledných rokoch oň rastie záujem, a tak čoraz viac ľudí skúša toto remeslo.
Šijacie stroje sú výdobytkom priemyselnej revolúcie. S rozvojom manufaktúr sa zvýšil i dopyt po odevoch. Tie sa šili ručne, preto bola práca na nich zdĺhavejšia, ako vyžadovalo prichádzajúce obdobie. Mnohí preto videli v tejto oblasti príležitosť na inovácie, modernizácia rýchlo napredovala a bolo potrebné prispôsobiť sa jej a udržať s ňou krok.
zrod šijacích strojov
S potrebou zefektívnenia odevného priemyslu začali úvahy o tom, ako zrýchliť výrobu. Nemecko-americký inžinier Charles Fredrick Wiesenthal si v roku 1755 patentoval zariadenie na urýchlenie šitia. Bola to obojstranne špicatá ihla s uškom na jednom konci. Bol to pokrok, no do vynájdenia šijacieho stroja zostávalo ešte niekoľko desaťročí. Dočkali sme sa ho v roku 1790. Vynašiel ho stolár Thomas Saint. Pôvodne bol určený na šitie plátna a kože. Fungoval na princípe retiazkového stehu, tvoreného sériou navzájom prepojených slučiek. Tento steh sa používal už v staroveku. Saintov šijací stroj bol na svoje časy moderný, ale rozhodne ešte nešlo o všestranný stroj, na aký sme zvyknutí. Vylepšili ho William Newton Wilson, Thomas Stone a James Henderson, John Duncan aj Josef Madersperger.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.