takto znie pôvodný názov kancionálu či zborníka duchovných piesní, ktoré vydal v roku 1636 evanjelický kňaz, pôsobiaci v tom čase v Liptovskom Mikuláši, Juraj Tranovský (Jiří Třanovský, Jerzy Trzanowski, Georgius Tranoscius).
Tak ako si hrdinu predchádzajúceho rozprávania Jána Jesenského – Jessenia privlastňujú viaceré národy, platí to aj o stredoeurópanovi Tranovskom. Poliakom patrí preto, lebo sa narodil v sliezskom Těšíne, či Cieszyne (hoci v čase jeho narodenia patrilo mesto do českej koruny), Čechom preto, lebo časť života prežil v Českom kráľovstve, odkiaľ ho po bitke na Bielej hore vyhnali, Maďarom preto, lebo posledných osem rokov prežil v Uhorsku, no a nám preto, lebo miestami jeho osemročného hornouhorského pôsobenia boli Oravský Podzámok a Liptovský Mikuláš. V Liptovskom Mikuláši vydal aj svoje najznámejšie dielo, ktorého názov tvorí úvod tohto rozprávania.
Rod Tranovských pochádza zo sliezskej dediny Trzanowicze (dnes Třanovice v Moravskosliezskom kraji v Českej republike), kde bol jeho pradedo Adam v polovici 16. storočia richtárom. Jurajov otec Valentín sa vyučil za kotlára a presťahoval sa do neďalekého Tešína, kde pracoval pre miestny pivovar. Spolu s manželkou Hedvikou mali viacero detí, z ktorých sa dospelého veku dožili len Juraj a jeho tri sestry.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.