Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Fiala: Demokracia je taká silná, akí silní sú občania

.tasr .spoločnosť

Demokracia preto musí podľa neho neustále viesť zápas o to, aby sa udržala.

Fiala: Demokracia je taká silná, akí silní sú občania sita/AP Photo/Petr David Josek

demokracia je podľa českého premiéra Petra Fialu taká silná, akí silní sú občania v nej žijúci - do akej miery sú demokratmi a ako veľmi chcú žiť v slobode. Pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu to napísal v piatok na sociálnej sieti X. Na oslavách sa pre chorobu tento rok nezúčastnil osobne, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Sloboda aj demokracia sú podľa slov Fialu krehké a neustále sa ich snaží niekto oslabiť. „Prekážajú všetkým tým, ktorí nechcú rešpektovať pravidlá, snažia sa spoločnosť ovládnuť vo svoj prospech, nemajú úctu k druhým, diskusiu považujú za zdržiavanie a slobodnú spoločnosť za prekážku pre svoje ciele,“ vyhlásil český premiér. Demokracia preto musí podľa neho neustále viesť zápas o to, aby sa udržala, a je tak terčom dezinformácií, populistov a diktátorov.

Predseda českej vlády dodal, že 17. november je preňho najkrajší štátny sviatok, lebo zmenil nielen jeho život, ale bol rozhodujúcim zlomom v dejinách, ktorý doteraz ovplyvňuje súčasnosť. Priniesol slobodu, nezávislosť a demokraciu, bez ktorých by nebolo bezpečie ani prosperita, dodal Fiala.

Česko a Slovensko si v piatok pripomínajú Deň boja za slobodu a demokraciu a tiež Medzinárodný deň študentstva. V hlavnom meste ČR, ale aj na mnohých miestach po celej republike sa konajú oslavy. V Prahe sa v rámci Festivalu slobody uskutočnia rôzne debaty, koncerty či výstavy. Tohtoročným mottom osláv na bývalej Národní tříde je: „Časy sa menia“. Organizátori sa chcú zamerať na súčasné spoločenské témy a otázky smerovania Česka do budúcnosti.

Súčasťou programu je aj Havlova obývačka, v ktorej hostia tentokrát upriamia pozornosť na osobnosť prvej manželky československého a českého prezidenta Václava Havla Olgy. Na Václavskom námestí sa večer uskutoční Koncert pre budúcnosť a slávnostný deň ukončí odovzdávanie cien Pamäti národa v Národnom divadle.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite