Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Andrej Dúbravský: Nie som kontroverzný, byť úspešný je na Slovensku provokatívne

.marian Jaslovský .rozhovory .rozhovor

V novootvorenej Slovenskej národnej galérii bola zo zbierok SNG nainštalovaná zatiaľ jedna rozľahlá výstava. Medzi vystavovanými umelcami bol aj Andrej Dúbravský, navyše v pôsobivej dvojexpozícii s Ladislavom Medňanským.

Andrej Dúbravský: Nie som kontroverzný, byť úspešný je na Slovensku provokatívne BORIS NÉMETH

dúbravský (1987) patrí medzi najvýraznejších umelcov mladšej generácie a aj najúspešnejších – svoje obrazy vystavuje a predáva aj v zahraničí, hlavne v Nemecku a USA. Navyše minulý rok mal v Trnave veľkú výstavu Posledná párty za diverzitu II. Posledná párty za diverzitu I sa konala na jar v múzeu Bensheim v Nemecku. Dúbravský je známy tým, že ak nie je v New Yorku alebo v Bratislave, býva v Rastislaviciach, malej dedine na južnom Slovensku, žije v podstate gazdovským životom a za dôležité považuje problémy životného prostredia.     

nedávno si sa vrátil z New Yorku. Ako dlho tam chodíš?

Začal som v roku 2014, pred troma rokmi som tam mal prvú samostatnú výstavu. Kvôli korone som mal skoro dva roky prestávku. Bol to skvelý pocit byť tam po dlhom čase. 

kto sa ti stará o hydinu, keď si na cestách?

Mám veľké zásobníky na zrno aj veľké nádoby na vodu, takže často tam chodiť netreba, ale dohliadajú na ňu mama a susedia, ktorí sú už za tie roky celkom zvyknutí. Som im za to, samozrejme, veľmi vďačný. Problém nastáva, keď sliepkam voda zamrzne, vtedy mám trochu výčitky, že tam musí niekto chodiť častejšie.

je New York pre teba až taký inšpiratívny v tom zmysle, že tam vidíš veci, ktoré nie sú inde na svete?

Totálne. Ani Londýn alebo Berlín na New York nemajú. Tam je tak strašne veľa peňazí, že v súkromných galériách vidíš to, čo je inde možno vo veľkých verejných múzeách a ani to nie, plus sú tam aj veľké múzeá. Teraz, keď som prišiel po dlhom čase, som ostal v šoku, že aj počas covidu sa galérie zväčšili a obchod s umením šiel očividne hore.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite