Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Diskusia s vedcami. Plošné testovanie: áno/nie?

.štefan Hríb .rozhovory

Plošné testovanie môže zabrzdiť šírenie infekcie novým koronavírusom na Slovensku, tvrdí slovenská vláda. Aké problémy by sa s plošným testovaním mohli spájať? Oslovili sme k tomu odborníkov.

Diskusia s vedcami. Plošné testovanie: áno/nie? COSFOTO/BARCROFT MEDIA/GETTY IMAGES 15. máj 2020 Wu-chan, Čína. Testovanie občanov na prítomnosť vírusu prebehlo na jar u všetkých občanov mesta. V nedemokratickej spoločnosti o tom nemala šancu prebehnúť diskusia.

v rozhovore sa dočítate:

  • či je plošné testovanie dobrý nápad,
  • aké sú pozitíva a negatíva plošného testovania,
  • koľko percent ľudí sa na ňom má zúčastniť, aby bolo účinné,
  • či pristupuje naša vláda k tomuto kroku zo zúfalstva.

keď sa na Slovensku povie plošné testovanie štyroch miliónov ľudí počas troch dní dvakrát za sebou, je to dobrý nápad?

Richard Kollár (RK): Nie som odborník na logistiku, nerobil som takú akciu a myslím, že ju v takom rozsahu a s takým typom testov nerobili nikde na svete. Naozaj sa neviem k tomu vyjadriť, lebo nemám k tomu dáta.

Boris Klempa (BK): Povedal by som, že to je mimoriadne odvážny nápad. Otázka je, kde sa končí odvaha a kde sa začína bezdôvodné riskovanie. Pre mňa je to nápad, ktorého realizáciu si neviem v tejto chvíli predstaviť. 

Alexandra Bražinová (AB): Potrebovala by som vedieť, čo je cieľom tejto akcie. Ak som tomu dobre rozumela, cieľom je zachytiť a izolovať čo najviac pozitívnych, aby sme zastavili šírenie infekcie. To je dobrý nápad. Neviem si však predstaviť, či je reálne urobiť to cestou, ako to bolo avizované. Teda masovou akciou za krátky čas. Už to, čo robíme v malom, má veľké logistické problémy. 

Téma .týždňa: Terapia adrenalínom

richard Kollár bol včera terčom vládnej tlačovky, keď išlo o testy a ich senzitivitu. Premiér s kalkulačkou ukazoval, ako sa Richard Kollár pomýlil. Vyjasnime si testy a čísla. Ako to je?

RK: Vrátil by som sa k tomu, že premiér kritizoval môj postoj, a neberiem to osobne, lebo v tejto veci nehrám dôležitú rolu. Premiér sa vyjadril v tom zmysle, že rozumie lepšie príbalovým letákom a údajom ako vedci. Prvá vec, ktorú som si pozrel, bol príbalový leták, a tie čísla boli také, že som si musel pozrieť ďalšie vedecké štúdie. Bohužiaľ, nie­ktorí pri letáku zrejme zostanú. Štúdií, ktoré posudzovali tento konkrétny typ testu, je veľmi veľa. Záleží na tom, aká je vzorka, na ktorej sa test validuje. Veľmi záleží na tom, akým spôsobom je urobená aj validácia. 

Richard Kollár, Štefan Hríb, Alexandra Bražinová a Boris Klempa.BORIS NÉMETHRichard Kollár, Štefan Hríb, Alexandra Bražinová a Boris Klempa.

Výsledky sú rôzne podľa toho, akú skupinu ľudí posudzujú. Dôležité je, že vo všetkých štúdiách okrem jednej sa skúmajú ľudia, ktorí sú symptomatickí. Test obsahuje v príbalovom letáku, že sa má používať pre symptomatických ľudí. Tiež sa tam píše, že tí, ktorí sú pozitívni, majú byť preverení PCR testami, a vo všetkých štúdiách ich preverili. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite