Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajinský aktivista Vitalij Dejnega: Rusko rozumie jedine sile

.šimon Jeseňák .rozhovory

Založil mimovládnu organizáciu Vráť sa späť živý, ktorá pomáha ukrajinským vojakom na Donbase. Dodáva im termografické kamery a zariadenia na nočné videnie. Tvrdí, že sankcie proti Rusku treba sprísniť, jedine tak sa skončí agresívna politika Kremľa voči svojim susedom. Vitalij Dejnega.

Ukrajinský aktivista Vitalij Dejnega: Rusko rozumie jedine sile Boris Németh

založili ste think-thank Come Back Alive, ktorý pomáha vylepšiť výzbroj ukrajinských vojakov. Myslíte si, že silnejšia občianska spoločnosť môže napomôcť k tomu, že sa Ukrajina stane úspešnejším štátom? 

Akákoľvek vláda si musí uvedomiť dôležitosť občianskej spoločnosti. Ak vlády nebudú skorumpované a nebudú kradnúť, no zamerajú sa na pozitívne zmeny a reformy na Ukrajine, tak nájdu v ukrajinskej občianskej spoločnosti silného partnera. Na Ukrajine pôsobí množstvo malých think-tankov, ktoré vznikli za posledných päť rokov. Tieto neziskové orgnaizácie nadizajnovali väčšinu reforiem, vrátane tej protikorupčnej. Až následne tieto reformy implementovala vláda. 

Rovnakým príbehom je aj pomoc mimovládnych organizácií smerom k ukrajinskej armáde. Veľkým problémom, ktorému sme čelili, bolo, že informácie sa veľmi ťažko dostávali zo zákopov na Donbase na ministerstvo obrany. 

ukrajina je vo vojne s Ruskom. Napriek evidentným dôkazom o tom sa stále nájdu ľudia, ktorí veria, že Rusko je priateľom Ukrajiny. Ako si vysvetľujete?

Nemyslím si, že existuje veľa ľudí, ktorí by si mysleli, že Rusko je našim priateľom. Stále však existuje veľká skupina ľudí, ktorí si myslia, že Rusko len spravilo chybu a mali by sme s ním mať priateľské vzťahy. 

ako sa dá byť priateľom s niekým, kto zabíja vašich občanov a okupuje časť vášho územia?

Vy ste zo Slovenska a máte s Ruskom veľmi podobnú negatívnu skúsenosť ako Ukrajina. Na svojom území ste mali ruské tanky a aj napriek tomu sú niektorí vaši politici veľmi proruskí. Na Ukrajine je to rovnaké. Sme svedkami masívnej propagandy z Ruska. Našťastie jej slabinou je, že jej veria len ľudia, ktorí, povedzme, nie sú veľmi múdri. Ruská propaganda nie je silná kvalitou dezinformácií, ale ich kvantitou. 

Boris Németh

Pre mňa je však nepochopiteľné, ako môže niekto považovať Rusko za nášho priateľa. Môžete mi veriť, že ak sa Rusko pokúsi o hybridnú vojnu, tak sa u vás nájdu ľudia, ktorí jej podľahnú. Ešte stále žije množstvo ľudí, ktorí sú s Ruskom prepojení, vedia napríklad po rusky, majú radi sovietske filmy a za čias Sovietskeho zväzu boli spokojní. Sú to predovšetkým starší ľudia, ktorí si vravia, že za komunizmu bolo bezpečne, nebola žiadna vojna a tak ďalej. Nájdu sa aj ľudia, ktorí stále neveria tomu, že Ukrajina je vo vojne s Ruskom a veria tomu, že konflikt na Donbase je len vnútorným konfliktom Ukrajiny.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite