Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Nechceme žiť v krajine, ktorá sa erdoganizuje

.marína Gálisová .rozhovory

Adam Casals pracuje ako vyslanec pre zastúpenie katalánskej vlády pre strednú Európu. Je presvedčený, že Katalánsko by malo byť nezávislé. Prečo, vysvetlil v rozhovore pre .týždeň.

Nechceme žiť v krajine, ktorá sa erdoganizuje PRESSFOTO GENERALITAT

kedy sa začali katalánske snahy o nezávislosť? Európa o nich počúva až v posledných rokoch...

Katalánsko založil v deviatom storočí cisár Karol, najstarší známy dokument v katalánčine pochádza z 12. storočia. V stredoveku patrilo do konfederácie, ktorá spájala väčšinu východnej časti dnešného Španielska s časťami južného Francúzska a južného Talianska. Na panovníckom dvore sa hovorilo po katalánsky. Potom v 19. storočí sa katalánska identita oživila a začiatkom tridsiatych rokov 20. storočia poskytli španielski republikáni Katalánsku viac autonómie. Keď však na konci občianskej vojny prevzal moc generál Francisco Franco, autonómiu zrušil a zakázal používať katalánčinu. Jeho diktatúra trvala do roku 1978. Až potom bola opäť uznaná katalánska kultúra a jazyk.

ktoré obdobie bolo pre Kataláncov najlepšie?

Kultúrne najplodnejšia bola renesancia, vtedy v katalánčine vznikala literatúra, prekvitalo divadlo. A koncom 19. storočia sa zase zrodilo umelecké hnutie modernizmus, ktoré ovplyvnilo architektúru. Príkladom sú budovy Antoniho Gaudího, ktoré dodnes obdivujú aj turisti, ako katedrála Sagrada Familia v Barcelone.

kedy to bolo, naopak, najhoršie?

Počas španielskej občianskej vojny a následnej diktatúry. Vojna sa  začala v roku 1936 pučom proti demokraticky zvolenej republikánskej vláde a trvala do roku 1939. Tisícky Kataláncov zahynuli, tisícky odišli do exilu. Vojnu vyhral pučista Franco a zrušil autonómiu. Žiaľ, zásah španielskej polície vyvoláva obavy, že sa začína nová doba temna pre Katalánsko – aj pre Európu.

nedal sa problém riešiť za rokovacím stolom ešte pred referendom?

Katalánska vláda sa sedem rokov pokúšala rokovať s centrom, ale márne. Najväčší problém nastal v roku 2010, keď španielsky ústavný súd zrušil štatút autonómie Katalánska, ktorý štyri roky predtým odhlasoval španielsky aj katalánsky parlament, ešte za španielskeho premiéra Zapatera. Tento štatút poskytoval Katalánsku viac kompetencií. Španielsky ústavný súd sa podľa mnohých Kataláncov zachoval protizákonne a konal výhradne na popud vtedy opozičnej Partido Popular.

„Španielske súdnictvo a generálny prokurátor dali zablokovať webstránky, ktoré propagovali katalánsku nezávislosť.“

tá dala podnet na ústavný súd?

Áno. Partido Popular, dnes vládna strana, bola proti štatútu autonómie. Inak, túto stranu založil minister vnútra z Francovej vlády. Nečudo, že jej postup proti Katalánsku pripomína časy frankizmu.

španielsko má ekonomické ťažkosti, Katalánsko je bohaté. Nie sú snahy o odtrhnutie motivované najmä ekonomicky?

Nie, snaha o nezávislosť je motivovaná tým, že Katalánsko má morálne, kultúrne, ekonomické a politické právo na sebaurčenie. Je však pravda, že Katalánsko odviedlo do centrálneho rozpočtu viac, ako z neho dostalo, a tak hnutie za nezávislosť silnie najmä teraz, keď Španielsko trpí ekonomickou krízou. Katalánsko prispieva do španielskej ekonomiky dvakrát toľko, ako prispieva Škótsko do tej britskej, alebo štvornásobne toľko, ako prispieva Bavorsko do tej nemeckej.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite