Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vlado Sendrei: Hudba mení pohľad na Rómov

.michal Oláh .rozhovory

„Nemáš pre nás ubytovanie? Lacné alebo zadarmo,“ ozvalo sa v telefóne po zdvihnutí neznámeho čísla. „Skúsim zohnať na internáte, ale prídeš nám zahrať na akciu,“ reagoval som. S Vladom sa dá spraviť obchod hneď alebo nikdy. Následne zakričal: „Ale benzín nám zaplatíš tiež a na raňajky tresku“.

Vlado Sendrei: Hudba mení pohľad na Rómov Vlado Sendrei Vlado Sendrei so svojou kapelou je jedným z najvýraznejších nositeľov pôvodnej slovenskej rómskej hudby.

najväčším úspechom Sendreiovcov je spolupráca so svetoznámym filmovým hudobným skladateľom Hansom Zimmerom, ktorý si ich osobne vybral do hudobného sprievodu filmu Sherlock Holmes Hra tieňov od režiséra Guya Ritchieho. Bola o nich dokonca natočená deväťdielna reality show Sendreiovci. Celovečerný dokument o Vladovi Sendreiovi Cigáni idú do volieb bol ocenený Krištáľovým krídlom za rok 2012 za najlepšiu réžiu. Žijú v Kokave nad Rimavicou, kde ich po ukončení futbalovej kariéry v roku 2001 dal dohromady ich líder, Vlado Sendrei. S Vladom sme sa stretli pri Úrade vlády, kde sa s fľaškou Jacka Danielsa v ruke ponáhľal na zasadnutie Výboru národnostných menšín a etnických skupín. Sadli sme si na schody internátu a pustili sa do rozhovoru. 

spolu s Rytmusom a Cigánskymi diablami si jeden z najznámejších slovenských rómskych umelcov. Čo pre teba hudba znamená?

Chcel by som zdôrazniť, že rómska hudba na Slovensku v poslednej dobe naberá na význame. Čoraz viac ovplyvňuje celú slovenskú kultúru. Málokto vie, že prvé husle v symfonickom orchestri SĽUKu hral známy Róm - Berky Mrenica. Do popredia sa dnes začína tlačiť rómsky rap alebo pop. Mladí Rómovia tým pádom nepoznajú husľové nástroje, cimbal či akordeón. Na žiadnych rómskych svadbách už nefunguje cimbalová hudba, fungujú už iba klávesy, disketa a rómsky pop. Vďaka tomuto poznaniu sme sa v roku 2001 pustili propagovať pôvodný rómsky spev, ktorý je naša dlhoročná tradícia. Začali sme hrať aj cimbalovku, s ktorou sa snažíme osloviť Rómov priamo v osadách. Vštepujeme im, že toto je tá pravá cigánska muzika. Nestačí chodiť s nástrojmi iba na zábavy, treba prísť priamo do osád a dedín medzi Rómov, kde tancujeme, hráme, spievame  Pre nás je to bežný život a vieme, že keď sme dobrí, tak si nás zapamätajú. Toto všetko sa cez spev a hudbu snažíme zachovať, naše rómske zvyklosti. Preto si nás vybral Hans Zimmer do holywodského filmu Sherlock Holmes. Pán Zimmer natočil vyše 300 filmov, je to veľký hudobný mág. Prešiel celú Európu a nakoniec si nás vybral počas koncertu v Rudňanoch, lebo zachovávame tradičnú rómsku hudbu a ostatné obyčaje. My nehovoríme, že sme hviezdy. Je veľa cimbalových kapiel, ale my máme vraj niečo výnimočné, čo my sami nevieme pochopiť. Dokonca sme už mali tú česť s ním odohrať aj dva koncerty.

to je jedinečná skúsenosť! Aká bola spolupráca s týmto umelcom a ako prebiehalo nahrávanie k tomuto filmu? 

(Úsmev.) Oficiálnu pozvánku na nahrávanie hudby k filmu sme dostali dva mesiace po našom koncerte. Leteli sme  do Viedne, kde bolo svetové štúdio. Nahrávanie nám trvalo týždeň a máme z toho úžasné zážitky. Pán Zimmer nám pustil zábery z filmu, do ktorých nás chcel. Povedal nám: „Zahrajte  mi do tohto rytmu ´tik tak´ aspoň päť skladieb.“ Z nich si potom vybral tú, ktorá sa mu najviac páčila, za pol hodinu znotoval všetky nástroje, podľa ktorých sme potom hrali. Chcel, aby sme noty dodržali, ale zároveň hrali podľa seba, tak ako sme to cítili. Navodil vynikajúcu atmosféru. Potom nás pozval do Londýna na premiéru. Bolo to úžasné. Čo sme doteraz videli len v kinách, ako idú herci po červenom koberci, tak tam sme to sami zažili.  Ľudia nás fotili, bol to nádherný pocit. Keď zomrieš, vieš, že po tebe niečo ostalo. Média veľmi nechcú prezentovať rómske úspechy. Cigánski diabli sú výnimoční, ale žijú v Bratislave a majú manažéra. My manažéra nemáme, sme laici, samoukovia a žijeme na dedine. Ale máme nádherné príbytky a žijeme na inej úrovni. Aj v minulosti rómski hudobníci mali výnimky u pánov a grófov.

rómovia sú asi trocha stereotypne považovaní za prirodzené umelecké talenty. V čom ste iní ako majorita? 

Vraví sa, že keď do umeleckej školy príde Róm, učitelia povedia: „Ste veľmi nadaný.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite