Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Africké slumy nie sú ako rómske osady

.michal Oláh .rozhovory

Sociálna pracovníčka Dária Kimuli žije v Keni. Pôvodne sem prišla iba nakrátko, aby pomáhala s logistikou. Našla si tu však manžela a usadila sa v Afrike.

Africké slumy nie sú ako rómske osady FOTO MICHAL OLÁH

do Kene si mala ísť pôvodne na šesť mesiacov, ale si tu už takmer deväť rokov. Prečo?

Po skončení školy som prišla rovno do Kene, pridelil mi ju profesor Krčméry ako krajinu, kde bola potrebná logistická pomoc. Prečo som tu ostala? Lebo človek ak už niečo začal, tak to chce aj dokončiť. Preto som nechcela odísť do inej krajiny a  začínať odznova. Keňa ako krajina sa mi páči a očarila ma.

v čom ťa očarila?

Spôsobom života, životným štýlom, očarili ma ľudia, ale aj príroda a kultúra. 

čo je vlastne náplňou tvojej práce?

Momentálne som vedúca slovenskej misie pre Vysokú školu sv. Alžbety a mám na starosti všetky projekty v Keni a vo Východnej Afrike plus manažment projektov z ministerstva zahraničných vecí cez Slovak Aid, grantové výzvy, fundraising, adopciu na diaľku a podobne.

ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Každý je úplne iný. Niekedy sme v teréne, kde riešime detské centrá, školy alebo čas trávime s deťmi. Veľa času trávime aj na úradoch alebo na stretnutiach so sponzormi. Niektoré dni presedím v kancelárii a riešim administratívne záležitosti. Inokedy sme s kolegami v teréne, kde vyhľadávame deti alebo ideme na domáce návštevy a kontrolujeme, ako sa deťom darí, či rodina nezlyháva. 

„Na začiatku mi bolo zvláštne, že na víkend nás prišlo pozrieť aj štrnásť členov jeho rodiny.“

vydala si sa za Keňana. Ako sa žije s človekom, ktorý je z inej kultúry?

Manželmi sme tri roky, máme dvojročnú dcéru a čakáme druhé dieťa. Rozdiel v kultúre vôbec nevnímam, sú tam malé odlišnosti, no tým, že sme už dlho spolu, človek vôbec nevníma to, že ten druhý má odlišnú farbu pleti. Samozrejme, občas nás pobavia niektoré odlišnosti. 

napríklad?

Rodinné záležitosti, tu je zvykom, že celá rodina rozhoduje o veľa veciach. Manžel je z mnohopočetnej rodiny, ale rodičov už nemá. Na začiatku mi bolo zvláštne, že na víkend nás prišlo pozrieť aj štrnásť členov jeho rodiny. Odlišnosti sú aj v pohreboch alebo svadbách. Pohreby sú pre nich akousi oslavou života, čiže na pohreboch sa tešia a zúčastňuje sa na ňom 500 až 1 000 ľudí. Počas pohrebu sa pre všetkých varí a pripravuje sa tri až štyri týždne. Nosia sa napríklad aj tričká s fotkou nebohého. Na svadbu príde tiež okolo 500 ľudí a v konečnom dôsledku ani netušíte, koľko tých hostí bolo. Nevesta a ženích musia dlho šetriť, aby mohli usporiadať svadbu a nasýtiť celú komunitu či dedinu. Nie je to však nič také, na čo by sa nedalo zvyknúť. 

pre manžela sú ktoré odlišnosti najzvláštnejšie? 

Najviac ho pobaví, keď ho v každej slovenskej domácnosti núkajú slivovicou. Veľmi ho prekvapuje, aký majú Slováci alebo Európania vzťah k deťom, aká veľká pozornosť sa venuje práve deťom, keďže tu v Nairobi sú rodičia takí zaneprázdnení, že na deti nemajú čas. Páči sa mu, že matky zostávajú s deťmi dlho v domácnosti. Negatívne ho neprekvapilo, že Slováci stále nevedia dobre po anglicky, že sa u nás často nedohovorí ani s ľuďmi v mladšom veku.  

stretli ste sa v Keni s rasizmom?

Voči sebe nie. Ale ak bieleho zastavia policajti, dostane zvyčajne vyššiu pokutu len preto, lebo je biely. Ľudia v Keni sa domnievaju, že bieli majú peniaze.

 

Celý rozhovor si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite