Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Najviac „kávových oscarov“ putovalo do Serede

.sponzorované .promotion .promotion

Nie jedna, ani dve, ale hneď šesť káv rodinnej pražiarne kávy, Coffee VERONIA očarilo odborníkov a skúsených degustátorov v prestížnej súťaži „Great Taste Awards“. Pestovanie špeciálnych výberových káv na malých farmách Brazílie v symbióze s prírodou, moderný prístup pri spracovaní a pražení vniesol do tradičných káv netradičný „punc“. Kvalita zŕn, precíznosť praženia a konkrétny recept boli rozhodujúcimi faktormi pre udelenie „Kávových Oscarov“, ktoré putovali do Serede.

Najviac „kávových oscarov“ putovalo do Serede

great Taste Awards 2022 sa niesol v duchu 14 250 vzoriek zo 110 krajín, z ktorých len 5 556 získalo ocenenie. Pivo, pečivo, zmrzlina, čaj, čokoláda a samozrejme káva sú len zlomok kategórií, v ktorých súťažia aj slovenskí výrobcovia. Z takmer 230 vzoriek víťazných káv z celého sveta sa práve šestici „tých“ našich podarilo pre Slovensko získať spolu až 9 hviezd. 

Coffee VERONIA získala v tomto roku spomedzi všetkých slovenských pražiarní najvyššie dosiahnuté kávové „skóre“. Tri kávy s ocenením dvoch hviezd a tri kávy s ocenením jednej hviezdy dokazujú, že dlhoročné skúsenosti, poctivý prístup a kvalitný produkt dokážu aj malé Slovensko zapísať vo svete najväčších gastronomických zážitkov. 

COFFEE VERONIA

čo sa skrýva pod značkou Coffee VERONIA

Na začiatku bol sen. Sen chlapca, ktorý od detstva každý víkend ručne mlel na kávovom mlynčeku čerstvo upražené kávovníkové zrná. A keď sa vôňa kávy začala šíriť do priestoru, zamiloval si ju. V myšlienkach ho táto vôňa sprevádzala až do času, kedy si povedal, že káva bude nielen jeho obľúbeným nápojom, ale bude aj prácou, ktorá ho bude tešiť a napĺňať. Sen sa stal skutočnosťou a po 20 rokoch ju oceňujú nielen tisícky spokojných zákazníkov, ale aj uznávaní odborníci z celého sveta.

Za každou šálkou kávy sa skrýva náročná práca baristu, pražiara a samozrejme farmára. V prípade značky Coffee VERONIA myslíme na každý článok tohto voňavého procesu. Kávovníkové zrná sa pražia v pražiarni s rodinnou atmosférou, pre ktorú sú transparentnosť, silné priateľstvá a rodina ,,alfa – omegou“. Zrná starostlivo vyberáme podľa najvyššej kvality a dovážame systémom DIRECT TRADE, a teda priamo od farmárov, s ktorými sa poznáme osobne, navštívili sme ich farmy a neustále si vymieňame skúsenosti i poznatky. Priateľský vzťah farmára a pražiara, ich odovzdávanie si vedomostí a skúseností robí zo samotných zŕn unikátny produkt s príbehom, na konci ktorého je každý jeden z nás.úspech nie je len náš.

„Najväčším zadosťučinením za našu prácu, sú pre nás spokojní zákazníci. Ak sa k nim pridajú aj medzinárodne uznávaní odborníci je to pocta nielen pre našu kávu, ale najmä pre nás ako rodinu. Vybudovať rodinný podnik, a to najmä na úkor vlastnej rodiny nebolo nikdy jednoduché, no vďaka káve sa naša rodina rozšírila o ďalších členov roztrúsených po celom svete. Práve priateľstvá s farmármi ma prinútili nebrať kávu ako biznis, ale ako poslanie. Ku každému zrnku pristupujeme s najväčšou pokorou a úctou a som rád, že naše úsilie bolo ocenené odborníkmi na najvyššej úrovni. Nie len hviezdy, ale najmä spätná väzba na každú ocenenú kávu nás motivuje neustále na sebe pracovať a dokazovať, že aj malé Slovensko a ešte menšia Sereď dokáže vyrábať kávu svetovej kvality. Tento úspech nás posunul na novú úroveň a verím, že naša káva sa aj vďaka tomu dostane do ešte viac slovenských domácností, prevádzok či kancelárií,“ zhrnul otec rodiny Oldřich Holiš starší.

A hoci sa vraví, že čím viac skúseností, tým viac kvality, v prípade výherných káv rozhodovala najmä láska k povolaniu našich mladých pražiarov, baristov a lektorov. Alchýmiu praženia a zodpovedný prístup pod vedením skúsených kolegov prevzala nastupujúca generácia rodinnej pražiarne Coffee VERONIA. Spoločným úsilím a neustálym vzdelávaním dokazujú, že aj malé Slovensko a ešte menšia Sereď dokážu byť „svetové“.  

čo sa skrýva pod získanými hviezdami

  • 3 hviezdičkové ocenenie  Vynikajúce , mimoriadne chutné výrobky. Počas roka získa tri hviezdičky približne 2 % prihlásených výrobkov. 
  • 2 hviezdičkové ocenenie  Vynikajúce, výrobky nad rámec bežnej chuti. Počas roka získa dve hviezdičky približne 10 % prihlásených výrobkov. 
  • 1 hviezdičkové ocenenie  Jednoducho chutné, výrobky, ktoré majú fantastickú chuť. Počas roka získa dve hviezdičky približne 25 % prihlásených výrobkov. 

A hoci dvojhviezdičkové hodnotenie, ktoré znamená „nad rámec bežnej chuti, mimoriadna chuť“ dosiahne v každom roku iba 10% prihlásených produktov, nám sa to podarilo pri troch vzorkách Brazil Signature Espresso, Brazil Microlot Rubi a Microlot India Liberica. 

Ako boli naše kávy pripravené a čo vlastne o nej hovoria medzinárodní komisári a degustátori Great Taste Awards 2022?

**BRAZIL MICROLOT FRIENDS RUBI / príprava na filter

Ohromujúca vôňa zŕn, bohatá na ovocné moruše. Káva má výraznú ovocnú arómu, chuťový profil je čistý s dobre ustáleným a dlho trvajúcim záverom. Kvalita zrna a konzistencia praženia sú zrejmé na pohľad. Chuť ovocia podobná čučoriedke sa rozvíja v ústach aj na záver v kombinácii s karamelovou dochuťou. Oriešková vôňa zrna prechádzajúca vďaka praženiu do gaštanov s náznakom ovocnej arómy vo výslednej káve nás prekvapila. Rastlinné takmer trávnaté tóny dodávajú záveru tón ostrosti. Jemnejšie tóny v spojení s mliekom sa v chuti rozšírili a kombinácia ostrosti, horkosti a sviežeho ovocia sa dokonale vyvážila. 

**INDIA MICROLOT LIBERICA / príprava na filter

Veľmi atraktívne zrná s úžasnou a netradičnou arómou, bohatou na horké kakaové tóny. Nádherne šťavnatý pocit v ústach, výrazné sladké ovocie doplnené o horkú čokoládovú koncovku s mierne trpkým syrovým nádychom. Čistá, dobre ustálená a intenzívna dochuť. 

**BRAZIL SIGNATURE ESPRESSO / príprava na espresso

Dobré a pomerne rovnomerné praženie. Zaujímavá kombinácia chutí a pocit v ústach. Tabak prechádza do jemných popolavých tónov, má veľmi dobrú krémovú konzistenciu. Príjemné čokoládové tóny prechádzajú do horkej čokolády a nugátu, ktorý je zvýraznená pridaním mlieka. 

*BRAZIL COLD SOUL / príprava na filter

Z týchto zŕn vás víta symfónia vôní, ovocie a orechy, cukrovinky, pečivo, sladový chlieb, ale i zelenina. Výsledná káva je ako melanž všetkého spomenutého obohatená o pikantné tóny. Čistá chuť v ústach s trochou chmeľu je zjemnená citrusmi. Súčet týchto chutí tvorí plnú a dlhotrvajúcu dochuť v ústach. Pridanie mlieka niektoré chute zmiernilo a iné rozjasnilo. Výsledok, kvalitná káva, kvalitne spracovaná. 

*RWANDA / príprava na filter

Výrazne pikantná aróma v šálke s nádychom sušeného ovocia vytvára celkom zaujímavý profil. Porotcovia spočiatku zaznamenali trochu šťavnatú ovocnú kyselinu, ktorá sa zmenila na nádych čokoládovej horkosti. Menej komplexná a menej výrazná chuť, avšak v končenom dôsledku veľmi prístupná a otvorená káva s jemnosťou v každom dúšku. 

*BRAZIL SANTOS EXKLUZIVE / príprava na espresso 

Stredne pražené zrná s čokoládovými a šťavnatými tónmi s mierne popolavým záverom. Celkovo je to vyvážená a príjemná káva, ktorá poteší každého kávového nadšenca.

ČO JE GREAT TASTE AWARDS

Súťaž Great Taste Awards odštartovala v roku 1994. Najmä malí podnikatelia, výrobcovia a rodinné podniky museli začať spolupracovať, aby presvedčili spotrebiteľov, že vysokokvalitné a chutné potraviny je možné zabezpečiť iba poctivým prístupom, potrebnou kvalifikáciou a samozrejme z kvalitných surovín. Spojilo sa prvých 12 malých podnikateľov, odborníkov vo svojom „fachu“ ktorí v prvom ročníku súťaže oddegustovali menej ako 100 potravinárskych výrobkov v piatich kategóriách. 

Počet hodnotiacich odborníkov každým rokom narastá a z pôvodných 12 ich dnes hodnotí takmer 500 v 37mich kategóriách. Obľúbenosti súťaže po celom svete zodpovedá rapídne narastajúci počet prihlásených výrobkov či nápojov. Zatiaľ čo v prvých rokoch sa počet navyšoval z pôvodných 100 na 500 až 1000 vzoriek, od roku 2010 bolo potrebné obmedziť prihlasovanie vzoriek, a to na 10 000. Ani tento limit však dlho nevydržal a v minulom roku počet vzoriek prekročil počet 14 000. Hodnotenie prebieha vo Veľkej Británii v mestách ako Londýn, Dublin, Dorset, Belfast, Harrogate a Tipperary. 

Great Taste Awards sa stal najväčším a najdôveryhodnejším akreditačným systémom potravín a nápojov na svete s pridanou hodnotou. Úspech v Great Taste Awards a najmä spätné väzby komisárov na každý prihlásený produkt sú bránou k vzrušujúcim príležitostiam pre výrobcov potravín a nápojov a samozrejme možnosť spotrebiteľov vybrať si to najlepšie čo trh potravinárstva ponúka.

Coffee VERONIA - BEAN´S FRIENDS nie je len káva, je to priateľ, ktorého vďaka súťaži Great Taste získali aj odborníci vo Veľkej Británii. 

Máte už aj vy svojho priateľa, farmára BEAN´S FRIENDS?

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite