Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vznikajú ďalšie skladby Mareka Brezovského

.promotion .kultúra

„Príbeh pokračuje ďalej, cez tú hudbu.“ Už 3. novembra sa začne písať nová kapitola hudobnej tvorby Mareka Brezovského. Na koncerte v Starej tržnici v Bratislave zaznejú skladby z chystaného druhého albumu s Marekovými hudobnými nápadmi. Večer sa predstaví aj séria tričiek, pokrstí sa 3-DVD Hrana a koncert bude predzvesťou dlhoočakávaného vinylu Hrana.

Vznikajú ďalšie skladby Mareka Brezovského

Nový album vzniká s viacerými výbornými hudobníkmi pod vedením Oskara Rózsu, o texty sa postarala Marekova sestra Mirka. „Je to jedenásť skladieb, ktoré Marek nahrával v priebehu asi štyroch rokov medzi šestnástym a dvadsiatym rokom svojho života. Je to čistý, esenciálny pesničkový materiál aj s textovými náznakmi,“ hovorí Oskar Rózsa.

Na novembrovom koncerte vystúpi Rózsa s Martinom Valihorom, Vladom Šarišským a Marekom Minárikom. Hudobné zážitky podporí live maľovanie Mareka Ormandíka, ktorý vytvoril aj artwork vinylu vychádzajúceho tento rok. „Bude koncert, vymyslel som projekt desiatich výtvarníkov, ktorí sa slobodne vyjadria na tričká inšpirovaní Marekom a jeho hudbou, bude vinyl pôvodného albumu Hrana v limitovanej sérii 500 kusov, ku ktorému Marek Ormandík vytvoril nový art work. Je to nádherné. Deje sa to, bude to,“ zhrnul plány Oskar Rózsa.

Marek Brezovský

bol hudobný skladateľ a klavirista, ktorý patril medzi najväčšie talenty slovenskej hudby. Zomrel 22. júna 1994 ako dvadsaťročný na predávkovanie heroínom. Už ako tínedžer písal skladby s mimoriadne silnou výpovednou hodnotou – na jednej strane umelecky vycibrené, na druhej strane bezprostredne živelné. Niektoré odrážajú pocity človeka zomknutého v putách závislosti, iné sú skôr energické či sympaticky drzé, no všetky sú svojím spôsobom nadčasové. Album Hrana vznikol na podnet Oskara Rózsu, ktorý sa v roku 1999 rozhodol z archívov svojho kamaráta Brezovského povyberať skladby, naspievať jeho party a nahrať podklady so známymi inštrumentalistami. Pred štyrmi rokmi sa s Hranou predstavili na festivale Viva Musica a rok na to sa začalo úspešné turné. Vlani prišiel do kín dokument HRANA - 4 filmy o Marekovi Brezovskom. Na Vianoce sa konal rozlúčkový koncert s projektom Hrana, pre obrovský záujem sa pridalo ešte jedno vystúpenie. Hudobný odkaz Mareka však čaká nová kapitola. Ali Brezovský vytvoril pre nový album výber skladieb, ktoré načrtol jeho syn Marek. Partitúr sa opäť chytil Oskar a momentálne nahráva s viacerými hudobníkmi tieto skladby, ku ktorým píše texty Marekova sestra Mirka. Album vyjde na budúci rok.

Film HRANA vyjde ako 3-DVD obsahujúce celovečerný dokument HRANA - 4 filmy o Marekovi Brezovskom, HRANA Rockumentary, ktorý dokumentuje koncertné turné Hrana tour 2011 a záznam bratislavského koncertu v rámci tohto turné.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite