Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ako dať rodinnému biznisu zmysel a smerovanie do budúcnosti

.šUBÍN & PARTNERS .promotion .promotion

Modelový prípad predstavuje situáciu, keď v rodine podniká spoločne prvá a druhá generácia už niekoľko rokov. Otec má záujem dať rodinnému biznisu zmysel a smerovanie do budúcnosti.

Ako dať rodinnému biznisu zmysel a smerovanie do budúcnosti ASTRAKAN IMAGES/GETTY IMAGES

naša diskusia začala stanovením cieľov a definovaním konkrétneho zámeru, ktorý otec s podnikaním má. Táto diskusia trvala niekoľko mesiacov a potom, keď sme sa zhodli na realizovateľnosti otcových zámerov, prizvali sme do nej aj oboch synov. Cieľom bolo dostať ich na spoločnú loď a nastaviť očakávania oboch generácií.

Nezainteresovanej osobe sa tento proces môže javiť ako zbytočný, očakáva sa, že otec má neodškriepiteľné právo svoje želania definovať a budúce generácie ich budú (mali by) rešpektovať. Na prvý pohľad je to možno logický záver, avšak hneď na ten druhý sa objaví veľa otvorených tém. Z našej praxe poznáme viacero prípadov, keď rodičia v najlepšom úmysle plánovali budúcnosť svojich detí a tie neskôr toto plánovanie odmietli, pretože mali pocit, že sa rozhoduje o nich bez ich vedomia.

Naším spoločným zadaním bolo teda nie predpokladať a odhadovať, čo si druhá generácia myslí, ale budúcnosť majetku, jeho správy, práv a povinností spoločne riešiť.

Východiskovú situáciu na začiatku diskusie definoval fakt, že 70 % podnikania vlastnil otec, synovia každý po 15 %, pričom zisk si delili rovnomerne.

V rámci prípravnej fázy, ktorá prebiehala vo forme pravidelných osobných stretnutí, sme s klientom diskutovali na rôzne témy rodiny, podnikania a ich vzájomného prepojenia. Našou úlohou nie je direktívne zasahovať do priebehu rozhodovania našich klientov, naopak, snažíme sa im predovšetkým poskytnúť inšpiráciu a až na základe rozhovorov spoločne nachádzame potenciálne vhodné riešenia a ich varianty. A ak klient príde s návrhom riešenia, našou úlohou je túto myšlienku konfrontovať s našimi skúsenosťami a praxou.

V tomto prípade otcov zámer smeroval k jedinému cieľu – majetok, ktorý vybudoval, má slúžiť budúcim generáciám rodiny, vnukom a vnučkám. Má im pomáhať financovať ich vzdelávanie, vstup do života, zlepšiť ich životné pomery a predovšetkým umožniť im realizovať ich slobodné, avšak vždy zodpovedné rozhodnutia. V priebehu diskusie obaja synovia súhlasili s otcovým pohľadom, súčasne však jasne deklarovali, že svoje obchodné podiely si nateraz chcú ponechať vo svojom vlastníctve. 

K naplneniu tohto zámeru bolo potrebné vytvoriť štruktúru, ktorá procesne zabezpečí, že majetok, respektíve jeho rozhodujúca otcova časť zostane nedeliteľná a pod kontrolou členov rodiny – pokrvných príbuzných otca. Ako nástroj konsolidácie vlastníctva otcovho podielu sme vybrali rodinný nadačný fond, ktorý bol založený podľa českej legislatívy a ktorého zmyslom je práve zachovanie jednoty a nedeliteľnosti rodinného majetku.

Neopomenuteľnou zložkou celého projektu je vždy aj diskusia o pravidlách. Pravidlách, ktoré sa členovia rodiny zaväzujú dodržiavať a ktoré im umožnia prístup k benefitom, ktoré majetok ponúka dnes a očakáva sa, že ich poskytne aj v budúcnosti. Pri definovaní týchto pravidiel sme vychádzali z rodinných hodnôt, ktoré sme určili spoločne so všetkými zainteresovanými členmi rodiny.

Priebežne sme zároveň hľadali aj cesty, ako prepojiť otcov majetok a majetkom, ktorý zostal v rukách synov. Výsledkom tohto procesu je zmluvné prepojenie, ktoré definuje predkupné práva a spravodlivé obmedzenia pri nakladaní s rodinným majetkom

Je potrebné zdôrazniť, že finálne nastavenie musí byť postavené tak, aby dlhodobo umožnilo zmeny v nastavení podnikania. To, že otec založil podnik napríklad v oblasti služieb, neznamená, že budúce generácie sa nerozhodnú toto smerovanie zmeniť. Štruktúra majetku by preto mala riešiť majetok ako taký, nie konkrétne odvetvie. Rovnako stojí za zváženie posúdenie celkového podnikateľského rizika a diskusia o možnostiach jeho efektívneho zníženia. Napríklad prostredníctvom vyňatia nehnuteľného majetku do samostatnej jednotky.

Medzigeneračný prechod je projekt, ktorý v sebe kombinuje prax family office a daňových, účtovných a právnych poradcov. Každý relevantný krok musí prejsť ich dôkladným posúdením, taktiež nastavenie pravidiel do budúcnosti by malo reflektovať rôzne scenáre vývoja.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite