Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Na centrá zdieľaných služieb pôjde z plánu obnovy vyše 11 miliónov eur

.tasr .slovensko

Centrá majú pomáhať združovať kapacity na miestnej úrovni pri poskytovaní základných verejných služieb občanom, výzva je určená pre obce v najmenej rozvinutých okresoch.

Na centrá zdieľaných služieb pôjde z plánu obnovy vyše 11 miliónov eur SITA/Milan Illík

ministerstvo vnútra (MV) SR vyhlásilo výzvu na vznik centier zdieľaných služieb, z plánu obnovy pôjde na tento účel viac ako 11 miliónov eur. Centrá majú pomáhať združovať kapacity na miestnej úrovni pri poskytovaní základných verejných služieb občanom, výzva je určená pre obce v najmenej rozvinutých okresoch. Vo štvrtok o tom v Jesenskom v okrese Rimavská Sobota informovali podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková a štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty.

„Cieľom tejto výzvy je prvýkrát v histórii Slovenska poskytnúť samosprávam finančné prostriedky na to, aby mohli skvalitniť svoje služby v regióne. Výsledkom bude 22 centier zdieľaných služieb, ktoré budú môcť na jednom mieste poskytovať služby, ktoré majú poskytovať samosprávy,“ uviedol Oparty.

Výzva na zriadenie centier zdieľaných služieb je určená pre najmenej rozvinuté okresy v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji. „Je to podpora hlavne menších obcí, ktoré môžu využiť tieto prostriedky na to, aby si zabezpečili či už rekonštrukciu priestorov, technické vybavenie alebo aj projektový manažment, aby vedeli poskytovať lepšie služby pre občanov,“ skonštatovala Vašáková.

Na centrá zdieľaných služieb je z plánu obnovy vyčlenených viac ako 11 miliónov eur. Pre jedno centrum je alokovaná suma maximálne 500 000 eur bez DPH, pri projektoch nie je potrebné spolufinancovanie samospráv. V rámci výzvy nie je stanovený termín, dokedy musia žiadatelia o poskytnutie finančných prostriedkov požiadať, centrá zdieľaných služieb však musia byť zrealizované do konca budúceho roka.

V obci Jesenské sa vo štvrtok uskutočnilo aj stretnutie so starostami a starostkami obcí v okrese Rimavská Sobota. Aj na základe diskusie so samosprávami Vašáková verí, že o financie na centrá zdieľaných služieb budú mať obce záujem. „Roztrieštenosť obcí je veľký problém pri poskytovaní kvalitných služieb občanom. Práve táto výzva môže prispieť k tomu, že kvalita služieb sa zvýši a zároveň sa posilní aj administratíva na úrovni regiónov,“ uviedla Vašáková.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite