Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slovenské regióny patria medzi najmenej konkurencieschopné v celej EÚ

.sita .slovensko

Slovensko má tiež tretí najvyšší rozdiel medzi hlavným mestom a ostatnými regiónmi.

Slovenské regióny patria medzi najmenej konkurencieschopné v celej EÚ Rob Hurson/Wikimedia

bratislava je zaradená medzi najlepšími päťdesiatimi regiónmi EÚ, východné Slovensko zase v päťdesiatke najhorších. Prezrádza to index regionálnej konkurencieschopnosti pre rok 2022, o ktorom informuje portál euraktiv.sk. Horšie ako Slovensko dopadli len Chorvátsko, Grécko, Bulharsko a Rumunsko. Zo slovenských regiónov je na tom najslabšie východné Slovensko, ktoré skončilo na 193. priečke z 234 regiónov EÚ.

Index hodnotí viacero ukazovateľov, od výkonu ekonomiky, podnikateľských prieskumov, kvality zdravotníctva, ciest či vzdelávania. Jeho posledné vydanie však vychádza z údajov po rok 2019, hovorí teda o stave pred vypuknutím pandémie a vojny na Ukrajine. Hodnota 100 v ňom predstavuje priemer EÚ. Za zlý výsledok Slovenska sa podpísala v prvom rade veľkosť trhu. V tejto kategórii je index Slovenska ako takého na hodnote 48,3 a východného Slovenska iba 28,5. Hodnotí sa tu fakt, že slovenské regióny majú málo obyvateľov, nízke HDP a málo disponibilného príjmu na hlavu. Oproti roku 2016 ide o zhoršenie o takmer desať bodov. Druhá najproblémovejšia kategória je infraštruktúrna, v ktorej má Slovensko index 48,6. Tu nastalo zlepšenie oproti roku 2016. Ide o kvalitu ciest, železníc a dostupnosť letov.

Nízke skóre Slovensko získalo aj v kategórii inštitúcií, v ktorej má index hodnotu 61,7. Aj tu nastal oproti roku 2016 mierny pokles. V tejto kategórii sa hodnotí úroveň korupcie, kvalita súdneho systému, ale aj digitalizácia štátnej správy. Oproti indexu z roku 2016 si všetky slovenské regióny mierne prilepšili – najviac západné Slovensko, najmenej východné. V priemere sa za tento čas naše regióny priblížili k priemeru EÚ o 6,9 bodu. Index tiež ukazuje, že Slovensko, ako jedna z mála krajín, si v konkurencieschopnosti pohoršilo medzi rokmi 2019 a 2022. To však vychádza najmä z veľkého rozdielu v kategórii základné vzdelanie, v ktorej má v rokoch 2016 Slovensko skóre iba 57, v roku 2019 až 131 a v poslednom vydaní 76. Ide o to, že kým v rokoch 2016 a 2022 index vychádzal z výsledkov prieskumu PISA, ktorý hodnotí základné znalosti žiakov, v roku 2019 použil odlišné dáta hodnotiace vzdelanie dospelých.

Región hlavného mesta Bratislavy sa ako jediný dostal do prvej päťdesiatky najviac konkurencieschopných regiónov EÚ. Rozdiel medzi výsledkom hlavného mesta Bratislavy a iných regiónov je u nás tretí najvyšší v EÚ. Bratislava ako jediný región Slovenska získala nadpriemerné skóre konkurencieschopnosti. Skóre 152 získala v kategórii inovácií, ktorá hodnotí napríklad počet patentov, vedeckých publikácií alebo zamestnanosť v kreatívnych a vysokokvalifikovaných pozíciách. Ostatné regióny Slovenska v tejto kategórii získali skóre okolo 60. V kategórii inovácií je Bratislava dokonca jedenásty najlepšie hodnotený región v EÚ.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite