Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Poslanci podajú samostatný pozmeňujúci návrh na ochranu ŠTS a ÚŠP

.sita .slovensko

Poslanec Juraj Šeliga uviedol, že sa odmieta vzdať a podá spolu s ďalšími poslancami samostatný pozmeňujúci návrh s cieľom ústavnej ochrane Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu.

Poslanci podajú samostatný pozmeňujúci návrh na ochranu ŠTS a ÚŠP SITA/Branislav Bibel

bývalí koaliční partneri sa v nedeľu dohodli na pozmeňujúcom návrhu, ktorého cieľom je ukotviť v ústave možnosť skrátiť volebné obdobie uznesením Národnej rady SR. K dohode na ústavnej ochrane Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) však neprišlo. Ako informoval poslanec Juraj Šeliga zo strany Za ľudí na sociálnej sieti, hnutie Obyčajní ľudia nezávislé osobnosti (OĽaNO) a strana Slobody a Solidarita (SaS) ho podporujú, hnutie Sme rodina však s takouto úpravou nesúhlasí. K novele ústavy preto podá spoločne s ďalšími poslancami samostatný pozmeňujúci návrh. „Akokoľvek sa moju snahu snažia viacerí politici spochybniť, pamätám si, ako chcel Štefan Harabin a spol. zrušiť Špeciálny súd a takmer sa im to podarilo. Dnes sa o to snaží Smer-SD a spol. Ja sa však odmietam vzdať,“ uviedol Šeliga.

Cieľom návrhu, ktorý predkladá Šeliga spolu s nezaradeným poslancom Miroslavom Kollárom (Spolu – občianska demokracia) a poslancami OĽaNO Michalom Šipošom a Milanom Vetrákom, je ukotvenie ŠTS a ÚŠP v ústave. Predkladatelia ich chcú ochrániť pred prípadným zrušením po ďalších parlamentných voľbách. Špecializovaný trestný súd by sa stal súčasťou sústavy súdov a Úrad špeciálnej prokuratúry osobitnou súčasťou existujúcou v rámci prokuratúry. „Úrad špeciálnej prokuratúry však nad rámec priznania ústavnoprávnej ochrany získa aj atribút osobitného postavenia a nezávislosti v rámci prokuratúry, a to práve z dôvodu dozoru a trestného stíhania tej najzávažnejšej trestnej činnosti. Táto nezávislosť je prejavom ochrany Úradu špeciálnej prokuratúry pred akýmikoľvek zásahmi do vyšetrovaní z prostredia mimo úradu,“ uviedli prekladatelia v návrhu. V prípade schválenia by zmeny nadobudli účinnosť 1. mája 2023.

Bývalí koaliční partneri sa v nedeľu zároveň dohodli na termíne predčasných parlamentných volieb, ktoré sa budú konať 30. septembra. Ako informoval po rokovaní dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO), v utorok 24. januára chcú v parlamente schváliť návrh na zmenu ústavy, ktorá umožní skrátiť volebné obdobie 90-timi hlasmi poslancov. Súčasťou pozmeňujúceho návrhu bude, že k zmene volebného systému bude môcť dôjsť len so súhlasom 90 poslancov. Ide o podmienku strany OĽaNO. Šéf hnutia Igor Matovič uplynulý týždeň informoval, že cieľom je ochrániť volebný systém pred prípadnými zásahmi po predčasných parlamentných voľbách a chrániť demokraciu na Slovensku. Podľa neho sú Smer-SD, Hlas-SD a Republika dohodnutí, že ak získajú väčšinu, teda 76 hlasov, zmenia volebný systém na Slovensku podľa vzoru Maďarska.

Návrh bývalej koalície má podporu OĽaNO, Sme rodina, Za ľudí a SaS. „Podporí ho aj Občiansko-demokratická platforma a v takom prípade by tie počty mali sedieť,“ povedal Heger. Zároveň predpokladá, že prezidentka Zuzana Čaputová bude s ich dohodou súhlasiť. Dodal, že osem zostávajúcich mesiacov do volieb využijú na to, aby voličom ukázali, že demokratické strany dokážu spolupracovať.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite