Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Obžalovaných v kauze Mýtnik usvedčuje exšéf finančnej správy František Imrecze

.tasr .slovensko

Výsluchom kľúčového svedka, bývalého prezidenta finančnej správy Františka I., pokračuje v utorok na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) proces v kauze Mýtnik.

Obžalovaných v kauze Mýtnik usvedčuje exšéf finančnej správy František Imrecze DIANA ČERNÁKOVÁ/SITA

obžalobe z ekonomickej a korupčnej trestnej činnosti čelí šesť osôb, medzi nimi aj podnikateľ Jozef B., jeho syn Jozef B. či bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko K.

Obhajcovia obžalovaných od začiatku procesu spochybňujú obžalobu, ktorá údajne skutkovo a právne nevymedzuje, v čom má spočívať trestnosť konania ich klientov. Tvrdia, že je nedôvodná, nesedia v nej fakty, čísla, sumy.

Pred senátom ŠTS už vypovedali všetci obžalovaní, ktorí tvrdia, že sú nevinní. Urobili však iba spontánnu časť výpovede, na otázky prokurátora odmietli reagovať. Avizovali, že tak urobia až po výsluchu svedkov. Okrem Františka I. má byť medzi nimi aj podnikateľ Michal S., ktorého Interpol zadržal v roku 2021 v Dubaji. Obaja sa rozhodli spolupracovať s políciou a vypovedať.

Obhajoba a klienti Jozef B. a jeho syn tvrdia, že obaja svedkovia boli hlavami zločineckej skupiny na finančnej správe, ktorá páchala rozsiahlu daňovú trestnú činnosť. Chcú sa vraj vykúpiť zo zločinov, preto vypovedajú nepravdivo. „František I. spolu s Michalom S. okradli štát na DPH v Nitre o 18 miliónov eur. Túto krádež nemajú na koho hodiť, boli hlavami zločineckej skupiny. Z 18 miliónov eur štátu zatiaľ nevrátili ani euro,“ konštatovali.

Obhajca Michal Mandzák požiadal v utorok súd, aby doplnil dokazovanie o 25-minútovú zvukovú nahrávku z iného trestného konania, ktorú v roku 2015 zhotovil Marian Kočner. Ide o jeho rozhovor s Michalom S. Podľa obhajoby z neho vyplýva, že Michal S. sa spolčil s Kočnerom, aby mu pomohol zakryť daňové delikty na finančnej správe v objeme 4,2 milióna eur. Všetko sám vybavoval.

Obžaloba sa týka porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločin prijímania úplatku. Okrem Jozefa B., jeho syna a Radka K. obvineniu čelí aj Martin B., Milan G. a Miroslav S.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite