Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Veľvyslanec Ruska šíril hoax o zničení cintorína vojakov Ruskej armády, Žilinka to chce preveriť

.tasr .slovensko

Polícia upozorňuje na informácie o zničení cintorína vojakov Ruskej cárskej armády v obci Ladomirová v Prešovskom kraji, ktoré šíri ruské veľvyslanectvo na Slovensku. Označila ich za hoax, tvrdenie ako nepravdivé odmieta aj starosta. Generálny prokurátor Maroš Žilinka avizoval, že zásah do hrobových miest sa prešetrí.

Veľvyslanec Ruska šíril hoax o zničení cintorína vojakov Ruskej armády, Žilinka to chce preveriť

„veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Igor Bratčikov klame ohľadom situácie na cintoríne vojakov Ruskej cárskej armády v obci Ladomirová v Prešovskom kraji. Vďaka absolútnym klamstvám vystavil starostu obce Ladomirová vyhrážkam, ako ho niekto zavraždí,“ uviedla polícia na sociálnej sieti. Ruská ambasáda zverejnila, že hroby dal starosta bagrom zrovnať so zemou, a že preto posiela diplomatickú nótu slovenskému rezortu diplomacie.

„Ide o nepravdivú informáciu. Hroby naďalej zostali na svojich miestach. Podotýkame, že pri hroboch boli betónové obrubníky, ktoré sa rozpadávali a nebola možná ich údržba. Obec Ladomirová ako správca uvedeného cintorína robí všetko preto, aby tento cintorín skutočne vyzeral ako krásne pietne miesto pre zosnulých vojakov Ruskej federácie a návštevníkov, ktorí tento cintorín navštevujú,“ reagoval starosta Vladislav Cuper na webe obce s tým, že sa snažia aj o jeho obnovu.

Starostu mrzí spôsob, akým sa problém medializoval, keďže šíri nenávisť medzi ľuďmi. Zaznamenal rôzne vyhrážky, ktoré bude riešiť. „Starosta obce od včera dostáva výhražné maily, v ktorých majú byť aj vyhrážky smrťou. V tejto súvislosti mu bola odporučená návšteva najbližšieho policajného oddelenia. Situáciu monitorujeme, viac informácií k tejto súvislosti zatiaľ nebudeme poskytovať,“ doplnili policajti.

„Generálny prokurátor chce situáciu s cintorínom preveriť.  Po rozsiahlej generálnej rekonštrukcii vykonanej v roku 2014 bol vojnový cintorín obnovený, k starostlivosti o stav a udržiavanie hrobov vojakov však neznámy páchateľ pristúpil hanebným a neakceptovateľným spôsobom, ktorý nemôže zo strany orgánov činných v trestnom konaní ostať nepovšimnutý,“ napísal Žilinka na sociálnej sieti. Konanie označil za hodné morálneho odsúdenia. Avizoval, že bude predmetom prešetrenia, či bezohľadným zásahom do hrobových miest, v ktorých sú pochovaní vojaci, nedošlo k naplneniu znakov trestného činu hanobenia miesta posledného odpočinku.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite