Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Štát chce dať zamestnancom štátnej a verejnej správy jednorazovú pomoc 500 eur

.sita .slovensko

Ide o ponuku na rokovania s Konfederáciou odborových zväzov, povedal premiér.

Štát chce dať zamestnancom štátnej a verejnej správy jednorazovú pomoc 500 eur SITA/Branislav Bibel

približne 400-tisíc zamestnancom štátnej a verejnej správy štát ponúkne 500 eur na osobu v tomto roku ako jednorazovú pomoc. Celkovo pôjde o sumu 200 miliónov eur. Na tlačovej besede to dnes povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO). Podľa neho ide o ponuku na rokovania s Konfederáciou odborových zväzov (KOZ).

„To, čo vieme dnes ponúknuť, je jednorazová pomoc v tomto roku a nezaväzuje vládu na výdavky v ďalších rokoch. Chceme pomôcť ľuďom, lebo chceme pomáhať, ale musíme to robiť v rámci svojich možností,“ uviedol premiér. Podľa neho sa rokuje o pomoci každej skupine obyvateľov. Poznamenal, že pokračujú samostatné rokovania, ktoré sa týkajú odmeňovania zdravotníkov a sestier. „Pracujeme na riešeniach, nie je pravda, že nič nerobíme. Sme si vedomí, že nás čaká ešte mnoho rokovaní a chceme ich zvládnuť,“ vyjadril sa Heger. O odmeňovaní pracovníkov v sociálnej sfére sa podľa šéfa vlády rokuje s ministrom práce Milanom Krajniakom (Sme rodina).

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) vyhlásil, že si vyhodnotil všetky reakcie za posledné týždne a dal si osobný záväzok. „Mám osobný cieľ, aby sme do konca týždňa učiteľom ukázali, že nám na nich záleží,“ povedal s tým, že predstaví plán, ako sa budú zvyšovať platy učiteľov a nepedagogických zamestnancov na budúci rok. Matovič vymenoval, kde chce získať zdroje na navýšenie platov: nekradneme, šetríme a ideme po kroku podvodníkom, ktorí neplatili dane.

Premiér Heger odpovedal aj na to, ako sa cíti v koalícii po tom, čo strana Sloboda a Solidarita (SaS) opäť tento týždeň oznámila, že na koaličné rady nebude chodiť. „Dnes ráno sa cítim, tak, že som sa konečne vyspal. Cítim sa celkom fajn,“ povedal žartovne predseda vlády. Vzápätí doplnil, že nerieši to, ako sa cíti. Spomenul, že vláda musí riešiť pandémiu, energetickú krízu a vojnu na Ukrajine. Poznamenal, že nechce nikoho kritizovať, neplače nad rozliatym mliekom a pozerá sa dopredu.

Minister Matovič vyzval SaS, aby spoločne išli bojovať za ľudí. „Prestaňme bojovať proti sebe,“ povedal s tým, že si dal vypočítať útoky za posledné dni voči nemu a jeho hnutiu. Tvrdil, že ich bolo 365. „Odpúšťam,“ poznamenal a dodal, že by ale mali prestať „podrývačské útoky“.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite