Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Lipšic odmieta disciplinárne previnenie, verdikt má byť 20. mája

.tasr .slovensko

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic odmieta, že by sa dopustil disciplinárneho previnenia. Vo štvrtok to vyhlásil pred disciplinárnym senátom Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR.

Lipšic odmieta disciplinárne previnenie, verdikt má byť 20. mája SITA/Jana Birošová

verdikt v disciplinárnom pojednávaní proti špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi vyhlási senát Najvyššieho správneho súdu SR 20. mája. Rozhodol o tom dnes päťčlenný senát.

Návrh na neho podal generálny prokurátor Maroš Žilinka za to, že mal postupovať v rozpore s princípom zdržanlivosti, ako aj internými normami prokuratúry.      

"V živých veciach je potrebné zachovávať v styku s médiami zdržanlivosť," zdôraznil prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera. Disciplinárneho previnenia sa mal Lipšic dopustiť mediálnym stanoviskom z júla 2021, keď mal komentovať prípad v dozore bratislavskej krajskej prokuratúry. Kandera upozornil, že špeciálny prokurátor nerešpektoval pokyn generálneho prokurátora nevyjadrovať sa k prípadom iných prokuratúr.      

Lipšic je toho názoru, že sa pokyn týkal len prokurátorov krajských a okresných prokuratúr. "Dané ustanovenie je podľa mojej mienky neaplikovateľné na prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry," dodal. Tvrdí, že sa nedopustil žiadneho disciplinárneho previnenia. Tiež, že v poslednom čase nezaregistroval žiadne vyjadrenie vedenia generálnej prokuratúry, ktorým by sa zastalo prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) pri útokoch vedených na nich.     

Návrh na začatie disciplinárneho konania podal generálny prokurátor Maroš Žilinka 13. augusta 2021. Argumentoval, že špeciálny prokurátor mal postupovať v rozpore s princípom zdržanlivosti, ako aj internými normami prokuratúry. Bez znalosti spisu verejne, špekulatívne a zavádzajúcim spôsobom mal polemizovať o vznesení obvinenia voči vyšetrovateľom špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby v právoplatne neskončenej trestnej veci. Lipšic vyhlásil, že generálny prokurátor bol informovaný o nezákonnostiach postupu Úradu inšpekčnej služby. 

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite