Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ponaučenie z pandémie pre Májekovú z Unionu: Naše zdravotníctvo je vyčerpané – personálne i ekonomicky

.šimon Jeseňák .slovensko

Experti hodnotia ako sme zvládli druhú vlnu pandémie, proces očkovania a ako sme pripravení na potenciálnu tretiu vlnu pandémie.

Ponaučenie z pandémie pre Májekovú z Unionu: Naše zdravotníctvo je vyčerpané – personálne i ekonomicky BORIS NÉMETH

rok pandémie na Slovensku. Aké ponaučenie si z toho slovenské zdravotníctvo zobralo? Osem odborníkov zo zdravotníctva odpovedá na sedem otázok s cieľom zistiť, či sa nám podarilo využiť krízu na to, aby sme našli spôsob, ako zlepšiť zdravotníctvo. Odpovedajú dvaja exministri zdravotníctva, šéf súkromnej zdravotnej poisťovne, dvaja analytici, poslankyňa, členka predstavenstva súkromnej poisťovne a generálny riaditeľ súkromnej siete polikliník.

Prečítajte si piaty zo série článkov. Odpovedá Elena Májeková, ktorá je členka predstavenstva poisťovne UNION.

Prečítajte si aj odpovede od:

vyzerá to tak, že postupne odznieva druhá vlna pandémie covid-19. Aké problémy odhalila a zvýraznila pandémia v našom zdravotníctve?

Pandémia koronavírusu je síce stále najväčším problémom slovenského zdravotníctva, avšak zďaleka nie jediným. V rade už teraz čakajú ďalšie urgentné problémy ako odložená zdravotná starostlivosť a jej dopady, dofinancovanie rezortu a chýbajúca spravodlivá refundácia covidových nákladov , stratifikácia nemocníc, nedostatok odborného personálu, ako aj mnohé iné. 

Situácia počas covidu tiež ukázala nedostatky súčasného systému financovania zdravotného systému.

Rok 2020 bol napríklad veľmi zložitý pre sekundárnu prevenciu (preventívne prehliadky aj onkologické skríningy) – na základe odporúčania ministra zdravotníctva SR a viacerých odborníkov s cieľom znížiť mobilitu občanov, bol dočasne pozastavený populačný skríning a nebola odporúčaná ani návšteva lekára s dôvodom absolvovať preventívnu prehliadku. Dôsledkom pozastavenia skríningu spolu s nízkou účasťou poistencov na skríningových vyšetreniach, vykonávaných alebo indikovaných v rámci preventívnych prehliadok,  môže byť nárast onkologických ochorení, zaradených do populačného skríningu, ktoré budú diagnostikované v neskoršom štádiu. Následky tohto sú jasné – zložitejšia a nákladnejšia zdravotná starostlivosť. 

hovorí sa, že kríza je zároveň príležitosťou. Využili sme krízu na zlepšenie nášho zdravotníctva?

 

Celý rozhovor si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite