Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Mária Kolíková zostáva ministerkou spravodlivosti. Opozícia ju neodvolala.

Kočner dotoval dezinformačný portál Hlavné správy. Šéfredaktor Sopko o tom vedel a Kočnerovi písal obdivné správy

.tomáš Madleňák .slovensko

Nové zistenia zo zaistených mobilov Mariana Kočnera dokazujú, že platil dezinformačný portál Hlavné správy a že ich šéfredaktor o tom vedel. Hovorili spolu aj o reklame pre portál na budove Technopolu.

Kočner dotoval dezinformačný portál Hlavné správy. Šéfredaktor Sopko o tom vedel a Kočnerovi písal obdivné správy SITA/Diana Černáková Marian Kočner bol obľubencom Hlavných správ a podobných konšpiračných médií. Súd nedávno prikázal projektu konšpirátori.sk vyradiť Hlavné správy zo svojho zoznamu, kým nepadne definitívne súdne rozhodnutie v ich spore.

správy cez aplikáciu WhatsApp dokazujú, že Marian Kočner posielal peniaze dezinformačnému portálu Hlavné správy. Majiteľ a šéfredaktor Hlavných správ Róbert Sopko tieto podozrenia v minulosti popieral. Nové správy však dokazujú, že peniaze od Kočnera naozaj chodili a že Sopko o tom vedel. Za peniaze Kočnerovi ďakoval.

S Kočnerom mal potom nadštandardné vzťahy, lichotil mu a cez svoj portál šíril jeho verzie spoločenského a politického diania na Slovensku po vražde Jána Kuciaka. Kočner chcel pre Hlavné správy dokonca vybaviť reklamu na budove Technopolu.

Napriek tomu, že ide o zjavne dezinformačný portál, ktorý navyše podľa našich zistení platil mafián Kočner, Okresný súd Bratislava II 3. marca 2020 prikázal projektu Konšpirátori.sk dočasne Hlavné správy vyradiť zo svojho zoznamu webov s pochybným obsahom.

spojenie s Kočnerom popierali

Podozrenie, že Kočner Hlavné správy platil, prvýkrát vyslovil konzervatívny denník Postoj. V októbri 2019 informoval, že mafián Marian Kočner, v súčasnosti odsúdený za falšovanie zmeniek TV Markíza a obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, mohol byť skrytým „akcionárom“ tohto dezinformačného portálu.

Jeho šéfredaktor Róbert Sopko vtedy označil pokusy o spájanie Hlavných správ s Kočnerom za „podlosť“ a „úplné nezmysly“. Na svojom webe zverejnili reakciu: „Hlavné správy nevlastní Kočner ani Chuck Norris“.

V dátach z tzv. „Kočnerovej knižnice“, ktoré legálnym spôsobom získali a vybraným slovenským novinárom sprístupnili medzinárodná organizácia investigatívnych novinárov OCCRP a Investigatívne centrum Jána Kuciaka, sme však našli dôkaz toho, že Kočner Hlavné správy naozaj platil a šéfredaktor tohto konšpiračného webu o tom vedel.

„Dík aj za podporu, čo došla na účet.“ Róbert Sopko, šéfredaktor Hlavných správ Marianovi Kočnerovi.

Ide o komunikáciu cez WhatsApp medzi Marianom Kočnerom a osobou uloženou ako „HLAVNE SPRAVY Sopko Robert“. Bez pochýb išlo skutočne o šéfredaktora tohto portálu. V komunikácii cez WhatsApp je totiž k tejto osobe priradené aj telefónne číslo, na ktoré sme zavolali. Zdvihol nám pán Sopko z Hlavných správ.

dík aj za podporu

Komunikácia medzi Marianom Kočnerom a Robertom Sopkom začína v januári 2018, keď sa Kočner snažil Hlavným správam podsunúť fotografie ovracaného lietadla s tým, že má ísť o vládny špeciál po tom, čo ho použil prezident Andrej Kiska. 

Aj Sopkovi však došlo, že ide o falošné fotografie, keďže interiér vyzeral ako v lietadlách nízkonákladových leteckých spoločností Ryanair či WizzAir, nie ako v luxusnom vládnom špeciále. Toto malé zakopnutie však ich vzájomnú komunikáciu vôbec nezbrzdilo. 

Kočner Sopkovi naďalej posielal rôzny tipy a podsúval konšpiračné vysvetlenia spoločenských javov: „Je irónia že ,Soros‘ znamená v preklade ,ďalší na rade‘. A keď vypustíme ,o‘ tak ,Sors‘ znamená v preklade ,OSUD‘. Dop*če tam ...“ píše napríklad Kočner. 

Komunikácia však predovšetkým dokazuje, že Kočner Hlavným správam naozaj posielal peniaze. Sopko to v minulosti popieral. V komunikácii cez WhatsApp však Kočnerovi ďakuje za peniaze a potvrdzuje, že už prišli na účet.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite