Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Plavčanova nástupkyňa

.martin Mojžiš .politika .tvár týždňa

O novej ministerke školstva potrebujeme vedieť vlastne len jednu vec: prijala miesto vo Ficovej vláde za Dankovu stranu. Tým si vystavila už na začiatku najhoršie možné vysvedčenie. Ale vadí to tu niekomu?

Plavčanova nástupkyňa DIANA ČERNÁKOVÁ/SITA

v porovnaní s odchádzajúcim ministrom Petrom Plavčanom pôsobí Martina Lubyová neporovnateľne lepším dojmom. Lenže to nie je žiadne umenie – Plavčanovo verejné vystupovanie znieslo aké-také kritické hodnotenie jedine v kategórii stand-up comedy. Lubyová pôsobila na svojej prvej tlačovke ako Plavčanov pravý opak. Pokojná, sebavedomá, s hlbším hlasom.

A nie je to len vonkajší prejav, ale aj vnútorný obsah, v čom sa nová ministerka a starý minister dramaticky líšia. Prof. Ing. Peter Plavčan CSc. urobil celú svoju akademickú kariéru ako ministerský úradník, pričom vrcholom tejto kariéry bola pokútna profesúra v podivnom odbore Technológia vzdelávania (pokútna preto, lebo neznesie ani tie najbenevolentnejšie akademické kritériá). JUDr. Mgr. Martina Lubyová PhD. získala svoje tituly naozajstným spôsobom, pričom doktorský titul má z práva (tu pokračovala v tradícii svojho starého otca Štefana Lubyho staršieho), magisterský titul z práva a biofyziky (tu pokračovala v tradícii svojho otca Štefana Lubyho mladšieho) a titul PhD. z ekonómie a zo štatistiky. Ak by sme nebrali do úvahy stranu a vládu, čiže Danka a Fica, nová ministerka by svojím vzdelaním mohla vyvolávať optimizmus.

V jednej veci však bude za Plavčanom výrazne zaostávať. Tento minister totiž tak ako málokto rozumel úlohám, ktoré mal plniť, a aj ich plnil. V oblasti školstva dokázal svojím nenapodobiteľným spôsobom výrazne otupiť štrajkové nálady medzi učiteľmi. V oblasti športu splnil svoju najväčšiu úlohu už dva týždne po svojom uvedení do funkcie (išlo o zmluvu o budúcej zmluve, týkajúcej sa štátnej dotácie vo výške desiatok miliónov eur pre Ivana Kmotríka na výstavbu národného futbalového štadióna).

„V porovnaní s Petrom Plavčanom pôsobí Martina Lubyová neporovnateľne lepším dojmom. Lenže to nie je žiadne umenie.“

V oblasti vedy a výskumu sa mu takmer podarilo utajiť okradnutie vedcov a výskumníkov o 300 miliónov eur. A v neposlednom rade celkom dobre poznal ministerstvo, na ktorom predtým viac ako 15 rokov pracoval.

Ako je na tom z tohto pohľadu Martina Lubyová? So školstvom má oveľa menej skúseností ako Plavčan. Od roku 2000 do roku 2010 pracovala v Indii a v Rusku pre Medzinárodnú organizáciu práce, naposledy ako riaditeľka Subregionálneho úradu pre východnú Európu a strednú Áziu v Moskve. Po návrate na Slovensko pôsobila v Prognostickom ústave SAV, kde sa stala postupne zástupkyňou riaditeľa a riaditeľkou. Čo ju na ministerstve čaká? V prvom rade zrejme veľmi rýchlo zistí, že tam takmer nič nefunguje tak, ako má. Oveľa dlhšie jej asi bude trvať, kým zistí, že niektoré veci, ako napríklad IT kšefty a eurofondové toky fungujú veľmi dobre.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.martin Mojžiš .politika
.diskusia
.neprehliadnite