Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Podľa Andreja Danka nemôže prezident vymenovať Janu Laššákovú aj Mojmíra Mamojku naraz za ústavných sudcov. Informovala o tom agentúra SITA. 

Plavčanova nástupkyňa

.martin Mojžiš .politika .tvár týždňa

O novej ministerke školstva potrebujeme vedieť vlastne len jednu vec: prijala miesto vo Ficovej vláde za Dankovu stranu. Tým si vystavila už na začiatku najhoršie možné vysvedčenie. Ale vadí to tu niekomu?

Plavčanova nástupkyňa DIANA ČERNÁKOVÁ/SITA

v porovnaní s odchádzajúcim ministrom Petrom Plavčanom pôsobí Martina Lubyová neporovnateľne lepším dojmom. Lenže to nie je žiadne umenie – Plavčanovo verejné vystupovanie znieslo aké-také kritické hodnotenie jedine v kategórii stand-up comedy. Lubyová pôsobila na svojej prvej tlačovke ako Plavčanov pravý opak. Pokojná, sebavedomá, s hlbším hlasom.

A nie je to len vonkajší prejav, ale aj vnútorný obsah, v čom sa nová ministerka a starý minister dramaticky líšia. Prof. Ing. Peter Plavčan CSc. urobil celú svoju akademickú kariéru ako ministerský úradník, pričom vrcholom tejto kariéry bola pokútna profesúra v podivnom odbore Technológia vzdelávania (pokútna preto, lebo neznesie ani tie najbenevolentnejšie akademické kritériá). JUDr. Mgr. Martina Lubyová PhD. získala svoje tituly naozajstným spôsobom, pričom doktorský titul má z práva (tu pokračovala v tradícii svojho starého otca Štefana Lubyho staršieho), magisterský titul z práva a biofyziky (tu pokračovala v tradícii svojho otca Štefana Lubyho mladšieho) a titul PhD. z ekonómie a zo štatistiky. Ak by sme nebrali do úvahy stranu a vládu, čiže Danka a Fica, nová ministerka by svojím vzdelaním mohla vyvolávať optimizmus.

V jednej veci však bude za Plavčanom výrazne zaostávať. Tento minister totiž tak ako málokto rozumel úlohám, ktoré mal plniť, a aj ich plnil. V oblasti školstva dokázal svojím nenapodobiteľným spôsobom výrazne otupiť štrajkové nálady medzi učiteľmi. V oblasti športu splnil svoju najväčšiu úlohu už dva týždne po svojom uvedení do funkcie (išlo o zmluvu o budúcej zmluve, týkajúcej sa štátnej dotácie vo výške desiatok miliónov eur pre Ivana Kmotríka na výstavbu národného futbalového štadióna).

„V porovnaní s Petrom Plavčanom pôsobí Martina Lubyová neporovnateľne lepším dojmom. Lenže to nie je žiadne umenie.“

V oblasti vedy a výskumu sa mu takmer podarilo utajiť okradnutie vedcov a výskumníkov o 300 miliónov eur. A v neposlednom rade celkom dobre poznal ministerstvo, na ktorom predtým viac ako 15 rokov pracoval.

Ako je na tom z tohto pohľadu Martina Lubyová? So školstvom má oveľa menej skúseností ako Plavčan. Od roku 2000 do roku 2010 pracovala v Indii a v Rusku pre Medzinárodnú organizáciu práce, naposledy ako riaditeľka Subregionálneho úradu pre východnú Európu a strednú Áziu v Moskve. Po návrate na Slovensko pôsobila v Prognostickom ústave SAV, kde sa stala postupne zástupkyňou riaditeľa a riaditeľkou. Čo ju na ministerstve čaká? V prvom rade zrejme veľmi rýchlo zistí, že tam takmer nič nefunguje tak, ako má. Oveľa dlhšie jej asi bude trvať, kým zistí, že niektoré veci, ako napríklad IT kšefty a eurofondové toky fungujú veľmi dobre.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.martin Mojžiš .politika
.diskusia
.neprehliadnite