Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Najúspešnejší minister v dejinách

.andrej Bán .politika .tvár týždňa

Ak by bola veta z titulku otázkou kvízu, určite nikto z nás neuhádne, kto je tým ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny. To, že ide o Jána Richtera, nám oznámil až premiér Fico.

Najúspešnejší minister v dejinách Peter Maďar/SITA

aj by sa ho patrilo trochu poľutovať. Minister Richter sa tentoraz ocitol ako objekt v ďalšej ostrej „partnerskej hádke“ medzi Dankom a Ficom. Opozícia v tomto funkčnom období sa oprávnene usiluje odvolať Richtera už rok, od vypuknutia kauzy Čistý deň, ktorá sa začala zverejnením blogu poslankyne Natálie Blahovej (SaS) v Denníku N. 

Tentoraz, pri druhom pokuse minulý štvrtok, to vyzeralo na vyššiu pilotáž, ale skončilo sa to pre Danka a jeho odbojných poslancov ešte väčším fiaskom ako čokoľvek predtým. Najprv sa tajomne tvárili, že sú ochotní sa proti Richterovi spolčiť aj s opozíciou, ale potom, keď Fico prišiel medzi nich a jasne povedal, že to bude znamenať pád vlády, ustúpili. A tento kabaret Danko nazýva vznešene taktikou, či dokonca strategickou hrou na vyjednanie lepších pozícií pred revíziou koaličnej zmluvy.

sex nie je metóda práce?

Postava Richtera je pritom kľúčová. Niet pochybností, že spoločne s Kaliňákom už dávno nemal byť ministrom tejto vlády. O to viac zaráža, že Fico ho bráni argumentom o rekordne nízkej nezamestnanosti. To vraví na adresu človeka, čo zametal pod koberec najprv indície, neskôr dôkazy o zneužívaní klientiek resocializačného zariadenia Čistý deň. A Kaliňák je v duchu tejto logiky ako kámoš a parťák daňového podvodníka fajn minister, keďže trebárs nakúpil nové hasičské striekačky, však?

Ficove superlatívy na adresu Richtera (skvelý, fantastické výsledky, najlepší, akého sme kedy mali) sú iba cynickou dymovou clonou. Premiér pritom zosmiešňuje a uráža všetkých, ktorí hovoria o Čistom dni ako o najzásadnejšom zlyhaní tohto ministra. Pretože tam pochybil priamo, keď umožnil, aby takmer rok toto zariadenie ohrozovalo život a zdravie dieťaťa, jeho priaznivý psychický, fyzický a sociálny vývin. S týmito slovami napokon verejnému tlaku ustúpil a naveľa-naveľa rozhodol o zrušení akreditácie. Aj keď, zatiaľ ho do Galanty akosi nestihli doručiť.

„Tento kabaret Danko nazýva vznešene taktikou, či dokonca strategickou hrou na vyjednanie lepších pozícií pred revíziou koaličnej zmluvy.“

Richtera v kauze Čistý deň zrejme zlomil až päťbodový protest Generálnej prokuratúry, podľa ktorého jeho rezort pri (prvom) neodobratí akreditácie viacnásobne porušil zákon. Spomína sa najmä nesprávna aplikácia zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele. A najmä, trestné stíhanie zamestnanca Čistého dňa je čosi, čo už prosto nešlo ignorovať. Za vrchol cynizmu však možno označiť stanovisko právnej zástupkyne tohto zariadenia Zuuzany Tománkovej. Odňatie akreditácie pre porušenie metód práce, ktorými je ohrozovaný život a zdravie dieťaťa, nie je podľa nej oprávnené, keďže, čítajte dobre, nedovolený sexuálny styk nie je metóda práce.

Toto všetko zároveň neznamená, že účel svätí akékoľvek prostriedky.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.andrej Bán .politika
.diskusia
.neprehliadnite