Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

NAKA zastavila vyšetrovanie Ľuboša Blahu za vyvesenie obrazu Che Guevaru – čo to znamená podľa Maríny Gálisovej

.tasr .marína Gálisová .slovensko

Informoval o tom portál Aktuality.sk.

NAKA zastavila vyšetrovanie Ľuboša Blahu za vyvesenie obrazu Che Guevaru – čo to znamená podľa Maríny Gálisovej SITA/Milan Illík

polícia koncom marca zastavila trestné stíhanie podpredsedu parlamentu Ľuboša Blahu (Smer-SD), ktorý vo svojej kancelárii v parlamente zvesil obraz prezidentky Zuzany Čaputovej a namiesto neho si zavesil obraz kontroverzného revolucionára Ernesta Che Guevaru. Blaha tak urobil minulý rok krátko po nástupe do funkcie. 

Prípadom sa začala zaoberať Národná kriminálna agentúra (NAKA), ktorá viedla trestné stíhanie pre možný prejav sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Hovorca polície Roman Hájek však uviedol, že „oznamovatelia v zákonnej lehote nepodali sťažnosti proti uzneseniu o zastavení trestného stíhania. Preto je toto rozhodnutie právoplatné“. 

Vyšetrovateľ v uznesení napísal, že to, ak niekto zverejní podobizeň Ernesta Che Guevaru ešte neznamená, že po všetkých stránkach napĺňa znaky niektorého trestného činu extrémizmu. Inou situáciou by podľa vyšetrovateľa bolo, keby Blaha vyslovil výroky, ktoré by Che Guevaru oslavovali v súvislosti so zločinmi, ktorých sa dopustil.

NAKA si v tomto prípade dala vypracovať aj znalecký posudok, na základe ktorého bolo zistené, že Che Guevara bol rozporuplnou osobou, ktorá mala kritikov, ale aj veľa obdivovateľov. Vyšetrovateľ tak v závere usúdil, že Blaha zavesením obrazu neprejavil sympatie k totalitnému hnutiu. Zároveň sa podľa neho dá predpokladať, že cieľom podpredsedu parlamentu Blahu bolo prejavenie svojho ľavicového presvedčenia. Podobne sa v prípade obhajoval aj Blaha, keď v televízii TA3 tvrdil, že zavesenie obrazu bolo prejavením ľavicového gesta a že Che Guevarove zločiny neobhajoval.

vysvetlenie Maríny Gálisovej

Toto rozhodnutie znamená dve veci: po prvé, že nie všetci extrémisti sú si pred zákonom rovní. Ak si napríklad predstavíme situáciu, že by si niekto na svojom parlamentnom pracovisku vyvesil obraz predstaviteľa Tretej ríše, sotva by sa tu ešte dokazovalo, či je to prejav extrémizmu alebo nie. Túto čiaru si zatiaľ trúfli – len číslami, nie obrazmi – prekročiť iba kotlebovci a im podobní. Ľuboš Blaha ju prekročil tiež, ale prejde mu to, lebo na ľavicový extrémizmus je evidentne menšia prísnosť – to dokazujú aj početné komunistické symboly stále prítomné v našom verejnom priestore.

Po druhé, rozhodnutie dokazuje, že zákon, ktorý má prejavy extrémizmu a sympatií k extrémistickým ideológiám riešiť, je nedostatočný. Už to, že sa na zastavenie vyšetrovania dá použiť argument, že Ernesto Che Guevara má mnohých obdivovateľov, je podivnosť. Lebo ľudia majú sklony obdivovať všelijakých teroristov aj atentátnikov – obdiv voči extrémistovi a teoristovi neznamená, že to nie je extrémista a terorista, ani že tí, ktorí ho obdivujú, sa nedopúšťajú trestného činu.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite