Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

PS vyzýva ministra školstva a vládu zatvoriť reedukačné centrum v Bystričanoch – čo to znamená podľa Michala Oláha

.tasr .michal Oláh .slovensko

Predstavitelia PS realizovali vlastný prieskum zariadenia, v ktorom podľa ich slov dochádza k porušovaniu pravidiel. Zistenia hnutiu potvrdili bývalí zamestnanci aj niekdajší chovanec.

PS vyzýva ministra školstva a vládu zatvoriť reedukačné centrum v Bystričanoch – čo to znamená podľa Michala Oláha SITA/Milan Illík

poslankyňa Národnej rady (NR) SR Tina Gažovičová (PS) absolvovala v uplynulých šiestich týždňoch stretnutia v súvislosti s reedukačnými centrami. „Vzdelávanie detí v centre bolo len pro forma. Informácie o sexuálnom násilí medzi chovancami v zariadení ignorovali a nezabezpečili ochranu zneužívanému chlapcovi. A v centre dlhodobo nepôsobil žiadny psychológ ani zdravotnícky pracovník, vieme dokonca o prípade, keď lieky deťom podávala skladníčka. Dávkovanie svojvoľne menila, čo malo negatívny vplyv na správanie detí,“ uviedla na tlačovej konferencii Gažovičová s tým, že zariadenie stojí štát viac ako 600 000 eur ročne a neplní si svoj účel.

PS zároveň informovalo o svojich návrhoch opatrení, ktoré by mali prispieť k systémovej zmene reedukačných centier. Zlepšiť podľa hnutia treba úvodnú diagnostiku, ako aj metodickú podporu odborníkov. „S ohľadom na zistenia navrhujeme povinnú supervíziu pre zamestnancov a posilnenie kontrol v centrách. Je najvyšší čas zaviesť nulovú toleranciu k násiliu a k nedodržiavaniu zákona,“ dodala Gažovičová. 

Podpredsedníčka Výboru NR SR pre sociálne veci Simona Petrík (PS) pripomenula, že minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) prisľúbil navýšenie počtu kurátorov o 64 tak, aby na každého kurátora prislúchal dohľad nad 55 deťmi. „Vízia sa však nepretavila do reality, do projektu sa zatiaľ zapojila len asi polovica úradov práce,“ uviedla s tým, že problém si vyžaduje oveľa viac, ako len navýšenie počtu kurátorov.

Rezort práce pre TASR uviedol, že do projektu sa zatiaľ zapojilo 28 úradov práce. „Projekt sa realizuje od januára tohto roka do decembra 2026. V marci 2024, teda po troch mesiacoch od spustenia projektu, pracovalo na vytvorených pracovných pozíciách 317 zamestnancov, čo predstavuje 84,3 percenta z celkového počtu obsadzovaných pracovných pozícií v rámci národného projektu. Už v začiatkoch je zrejmé, že projekt bude efektívny a zníži náročnosť práce, a tak zlepší pracovné podmienky pre výkon sociálnych kurátorov,“ uviedli z tlačového oddelenia ministerstva pre TASR.

Predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci zároveň priblížil, že po zverejnení správy generálneho prokurátora Maroša Žilinku mu v januári prisľúbil vtedajší predseda parlamentu Peter Pellegrini, že sa parlament bude v čo najrýchlejšom termíne zaoberať touto témou. Žilinka vtedy žiadal o vystúpenie v parlamente, čo sa doteraz neudialo. Dubéci to považuje za vizitku vládnej koalície, ktorá neplní sľuby.

vysvetlenie Michala Oláha

Aktuálnymi opatreniami štátu sa, žiaľ, stále nerieši podstata problému – zastaranosť prístupu k deťom s poruchami správania formou inštitucionálnej – pobytovej starostlivosti v „prevýchovných“ – reedukačných centrách. Ide na celom Slovensku spolu približne o 500 detí. To pre štát nie je mnoho. Namiesto oddeľovania detí od rodičov a zatvárania detí do reedukačných centier s kontrolou pracovníkov sociálnoprávnej ochrany detí – spravidla sociálnych kurátorov (nie sú jasné ich kompetencie, navyše ide tiež o štátnych zamestnancov) – treba reedukačné centrá v rozumnom čase zrušiť, zaviesť povinnú psychoterapeutickú starostlivosť o tieto deti s pravidelnými návštevami sociálnych pracovníkov rodinných poradní (nie kurátorov) v rodinách týchto detí. V tomto je návrh Progresívneho Slovenska úplne racionálny a dobrý. Nie je ani jasné, prečo má problém reedukačných centier v pôsobnosti rezortu školstva riešiť zopár extrémne preťažených sociálnych kurátorov z rezortu sociálnych vecí. Pracovníci sociálnoprávnej ochrany detí úradov práce, sociálnych vecí a rodiny reedukačné centrá nezachránia, nemajú navyše absolútne žiadnu kompetenciu kontrolovať zariadenia na rozdiel od inšpekcie v sociálnych veciach, ich úlohou je pracovať s deťmi skôr ako „priestupkári“. Svedčí to o zlom systémovom nastavení rezortu školstva. 

Znova sa ukazuje, že reedukačné centrá nepatria do rezortu školstva, ale do rezortu sociálnych vecí, kde už prebehla a prebieha úspešná transformácia centier pre deti a rodiny (premenované detské domovy), ktorá by mohli byť vzorom transformácie reedukačných centier. Pravdou je, že rezort školstva mal už po roku 1989 najmenej trikrát presunúť reedukačné centrá do rezortu MPSVR SR, nikdy tak nakoniec nespravil – domnievam sa, že aj pre pocit nadradenosti rezortu školstva nad sociálnymi pracovníkmi. Reedukačné centrá sú nedotiahnutý relikt minulosti. Pokiaľ detské domovy, dojčenské ústavy a ďalšie zariadenia boli postupne presunuté pod sociálne veci, reedukačné centrá tam presunúť nestihli, a preto ich obišla transformácia a humanizácia, nikto sa nimi doteraz seriózne nezaoberal a ocitli sa v stave, akom sú. 

Riešením nie je rekonštrukcia reedukačných centier ani navýšenie počtu sociálnych kurátorov, ale zmena prístupu k týmto deťom. Zatiaľ vidno len absolútne nepochopenie problému. Nezabúdajme pritom, že v reedukačných centrách zostávajú žiť niektoré deti súhrnne aj niekoľko rokov v zlých podmienkach, na ktoré poukázala už Generálna prokuratúra SR a dnes niekoľko poslancov Progresívneho Slovenska. Na záver si treba položiť vážnu otázku: Čo alebo kto z týchto detí v takomto prostredí vyrastie? S veľkou pravdepodobnosťou ďalší klienti sociálneho systému.  

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite