Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Študenti vyzývajú Pellegriniho a Fica k verejnému ospravedlneniu za rétoriku voči novinárom

.sita .slovensko

Premiérovi pripomínajú, že členovia kabinetu sú na Úrade vlády hosťami, avšak médiá tam majú svoje legitímne miesto.

Študenti vyzývajú Pellegriniho a Fica k verejnému ospravedlneniu za rétoriku voči novinárom SITA/Milan Illík

študenti žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského vyzývajú predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) a predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) k verejnému ospravedlneniu sa a prehodnoteniu rétoriky voči novinárom. V otvorenom liste vysokoškoláci uviedli, že pociťujú narastajúcu nenávisť a cielené útoky voči niektorým médiám, ktoré Fico otvorene nazýva nepriateľskými. Premiérovi zároveň pripomínajú, že členovia kabinetu sú na Úrade vlády hosťami, avšak médiá tam majú svoje legitímne miesto. „Je neprijateľné, aby ste im zobrali možnosť byť prítomní pri rozhodovaní orgánov verejnej moci. Úlohou médií je aj konfrontovať ich s otázkami, ktoré im kladú v záujme slovenskej verejnosti. Práve vtedy sú očami, ušami aj hlasom Slovákov," vysvetlili študenti žurnalisti.

Zároveň zdôrazňujú, že takýmto konaním obmedzili právo na informácie, o ktorom hovorí zákon o vydavateľoch publikácií a o registri v oblasti médií a audiovízie. V ňom sa píše, že orgány verejnej moci, nimi zriadené rozpočtové organizácie či príspevkové organizácie sú povinné na základe rovnosti poskytovať vydavateľovi periodickej publikácie, prevádzkovateľovi spravodajského webového portálu i tlačovej agentúre informácie o svojej činnosti a s cieľom pravdivo, včas a všestranne informovať verejnosť. Podľa študentov je nepredstaviteľné, aby zo strany politikov počúvali urážky a taktiež, aby ich v práci obmedzovali či „kreslili im na chrbát" terče svojim osočovaním. „Naším poslaním je informovať verejnosť a tento cieľ by nemal byť v žiadnom prípade sprevádzaný dehonestáciou a strachom o život, “dodali vysokoškoláci.

Nesúhlas študenti vyjadrili aj s rozhodnutím predsedu parlamentu, ktorý zmenou smernice obmedzil vyhotovovanie záznamov v priestoroch Národnej rady SR. Novinári na základe toho môžu nahrávať rozhovory len v parlamentnej knižnici alebo tlačovom centre. „Novinári nezodpovedajú za konflikt medzi predsedom hnutia Slovensko Igorom Matovičom a poslancom strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Jánom Mažgútom, čo dokazuje aj videozáznam. Sme toho názoru, že politickú kultúru do parlamentu nie je možné vrátiť zavedením obmedzení pre médiá, ale vytvorením následkov pre politických predstaviteľov, ktorí ju svojím konaním narúšajú,“ myslia si budúci novinári.

Podľa vysokoškolákov je dôležité si uvedomiť, že demokracia je postavená na pilieroch, medzi ktoré patrí aj sloboda tlače. Útoky na novinárov, opovrhovanie ich prácou a znevažovanie úlohy médií v spoločnosti predstavujú podľa študentov útok na základ demokracie. V liste teda Pellegriniho a Fica žiadajú, aby umožnili všetkým akreditovaným médiám slobodne vykonávať svoju činnosť v priestoroch parlamentu tak, ako tomu bolo doteraz a taktiež umožnili vstup na úrad vlády a na všetky verejné vystúpenia koaličných poslancov, na ktoré budú pozvané aj iné. Študenti ďalej žiadajú, aby sa dvaja najvyšší ústavní činitelia ospravedlnili za útoky nasmerované voči novinárom z posledných dní, ale aj z predchádzajúcich rokov a prehodnotili svoju rétoriku voči nim. V nie poslednom rade študenti žiadajú, aby vláda a parlament prijímali transparentné a férové rozhodnutia v oblasti fungovania médií. „Novinári si zaslúžia podporu a rešpekt, nie zastrašovanie a útoky,“ uzavreli.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite